Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oblečení politiků: v žebříčku je i Kaddáfí

Lidé

  7:00
Americký časopis Time sestavil žebříček deseti nejzajímavějších světových politiků podle stylu oblékání. Své místo v něm našel stejně tak někdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se svými odvážnými kreacemi, jako americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a její kalhotové kostýmy nebo bývalý severokorejský diktátor Kim Čong-il, proslulý svou přiléhavou uniformou zvýrazňující jeho bříško a zastaralými slunečními brýlemi.

Kaddáfí na snímku z dubna roku 2011, kdy v Tripolisu jednal z představiteli afrických států o situaci v Libyi. foto: Reuters

Time označuje Kaddáfího za tyrana v úboru šaška, který se kromě svého tyranství dostal do povědomí těmi nejkýčovitějšími způsoby oblékání.
O to střídmější byl jeho severokorejský kolega Kim Čong-il, který celé desítky let nosil v podstatě stále totéž, včetně vysokých podpatků zmírňujících jeho malý vzrůst. Jedinou extravagancí na něm byly jeho sluneční brýle, které podle Time v podstatě nikdy nešly s dobou.

Kim Čong-il

Pozornost se ještě v žebříčku dostala bývalému kubánskému vůdci Fidelovi Castrovi a jeho značkovým teplákům, jimiž po opuštění vedení států kvůli zdravotním problémům nahradil doposud neměnnou olivovou uniformu. Spíše do počtu Time věnoval pozornost také spíše strohým uniformám někdejšího čínského vůdce Maa Ce-Tunga a bývalého indického premiéra Džaváharlála Néhrúa.

Fidel Castro

Že jde jinak o sestavu určenou pro vzbuzení zájmu především amerických čtenářů svědčí to, že pozornost je jinak hodně zaměřena na americké politiky. Clintonová se podle listu chytře vyhnula rizikovým klasickým dámským šatům, které by se staly jednoznačně předmětem největšího kritického zájmu veřejnosti, a schovala se jako za krunýř za kalhotové kostýmy, jimiž čas od času ovlivňuje i módní trendy.

Clintonová hovořila v hlavním městě Naypyidaw s prezidentem Thein Seinem.

Tvůrce posledního čísla časopisu Time zaujal jinak republikánský politik usilující o obdržení kandidatury na prezidenta v příštích volbách Rick Santorum, který se v kampani objevil v tmavé svetrové vestě. Tato volba ho podle jeho názoru učinila viditelnějším, což potvrdil velkým úspěchem v prvních primárkách, kdy skončil těsně na druhém místě. Podle Time je ale otázkou, zda mu svetr bude přinášet hlasy i v budoucnu.

Rick Santorum

Pro změnu vlněný svetr v béžové barvě s knoflíky se stal devizou bývalého prezidenta Jamese Cartera, který se v něm ukázal krátce po svém zvolení a projevil tak značnou dávku "lidovosti". Bývalá kandidátka na funkci viceprezidenta Sarah Palinová zase jednoznačně zabodovala v předvolební kampani z roku 2008 svými brýlemi s obroučkami navrženými designérem Kazuem Kawasakim. Svým příjemným vzhledem se stala miláčkem republikánů obou pohlaví a brýle za 375 dolarů (7600 Kč) šly na dračku.

Obecným oblečením americké politiky napříč všemi vrstvami je v žebříčku zařazen také jinak černý oblek šitý na míru, červená nebo modrá kravata s dvojitým windsorským uzlem a napínáček s americkou vlajkou.

Autoři: ,