Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odešla legenda. Profesor anatomie Radomír Čihák zemřel v 88 letech

Magazín

  13:02
PRAHA - Ve věku 88 let zemřel profesor anatomie Radomír Čihák, taktéž svými kolegy z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy označovaný jako „legendární legenda“. Čihák je autorem jedněch z nejpoužívanějších učebnic anatomie mezi českými studenty, na kterých vyrostly generace lékařů. Vedle toho taktéž významně přispěl k rozvoji mezinárodních kontaktů československé anatomie.

Profesor anatomie Radomír Čihák. foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Ještě víc si ale budu pamatovat, co se dělo po vysílání. Seděli jsme v místnosti pro hosty a pan profesor vyprávěl. Mluvil o svých studiích, o tom, jak se postupně posouval, jak nesouhlasil s odborníkem, se kterým si nikdo nesouhlasit nedovolil, jak přísný byl šéf ústavu, jak vidí své knihy, jak se dívá na studenty, jak se dívá na svět.. Mluvil o sobě a toho si cením nejvíc..” napsal na svůj facebookový profil moderátor pořadu Hyde Park Civilizace Daniel Stach, který s profesorem v nedávné době natočil rozhovor.

Profesor Jan Bartoníček (vlevo) a profesor Radomír Čihák na konferenci o Karlu IV.

Reprízu rozhovoru odvysílá od 20:05 ČT24. Profesor Čihák v ní mluví o kondici Karla IV. a jeho zdravotních komplikacích. Byl totiž jedním z mála vědců, kteří měli tu možnost zkoumat ostatky někdejšího římského císaře. Přiblížil v něm zdravotní stav Karla IV.

„Profesor Radomír Čihák svojí prací dokázal změnit svět. Jeho dílo zůstává a dál svět měnit bude. Já si ho budu pamatovat jako legendární legendu, která ale není z legend. Je ze skutečného světa a pro mě byla obrovská čest ji potkat,” dodal Stach.

Radomír Čihák byl významným představitelem pražské anatomické školy. Věnoval se především anatomii a embryologii pohybového systému. Těžištěm jeho pozorování byla končetina člověka.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat