Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spisovatel Páral se vrátil do Ústí, prý zkrásnělo

Lidé

  7:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Tři týdny po svých osmdesátinách přijel spisovatel Vladimír Páral do Ústí nad Labem, města, s nímž je především jeho raná tvorba nedílně spjatá. Po přijetí u primátora Víta Mandíka Páral řekl, že vývojem města je ohromený.

Vladimír Páral

Charakteristickou industriálnost by prý pro své romány teď hledal mnohem obtížněji. Dneska už by to nebyli Milenci a vrazi, ale spíš Milenci a milenky, řekl v nadsázce o jednom ze svých stěžejních děl.

Páral v Ústí žil od roku 1956 a vydrželo mu to bezmála 40 let. Dnes střídavě bydlí v Praze a Mariánských Lázních. "Řekl jsem si, že 40 let je dost, ale to byl omyl. Zjistil jsem, že bez Ústí nemůžu být, tak se pokorně vracím, i když trochu jako marnotratný syn," řekl.

Do Ústí ho přivedla jeho původní profese chemického inženýra. Pracoval v Chemopharmě a právě do četných ústeckých chemiček zasadil své první romány. Nejen jejich atmosféra, ale i principy života hrdinů připomínají továrnu. Po 50 letech od vydání své prvotiny si Páral uvědomuje vliv města, obzvlášť když ho vidí dnes. "Když jsem sem poprvé přišel, stál jsem na nádraží, bylo špinavé a okopané.

No a dneska tam je vyhlídková terasa jako v lázních. Kdybych psal dneska znovu, byly by to už spíš Milenci a milenky než Milenci a vrazi," zažertoval o názvu svého stěžejního románu. Město se mu prý ale vůbec začalo nějak víc líbit. "Především má čistší vzduch, to je první, co si člověk uvědomí. No a druhý dojem je, co všechno se v centru postavilo. Vypadá mnohem lépe, dřív to bylo špinavé město," uzavřel Páral krátce před tím, než se vydal do ulic. Aby ale idyla nebyla tak dokonalá, snášely se na ně tou dobou husté provazce deště.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...