Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otec byl tyran, chtěl mě také zneužít, říká Nastassja Kinski

Lidé

  7:00
BERLÍN - Podle německé herečky Nastassji Kinski byl její otec, rovněž známý herec Klaus Kinski, tyran, který se ji snažil zneužívat a kterého by poslala za mříže, kdyby byl ještě naživu.

Nastassja Kinski na snímku z roku 1993 foto: ČTK

Kinski to napsala v německém nedělníku Bild am Sonntag poté, co její sestra Pola tento týden uvedla, že ji otec dlouhodobě sexuálně zneužíval.

"Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu," uvedla jednapadesátiletá Nastassja Kinski. Kdyby ještě žil, udělala by "vše pro to, aby šel do vězení". "Když zemřel, někteří lidé mi říkali, že je jim to líto. Mně to líto nebylo," dodala. Klaus Kinski ji sexuálně nezneužíval, ale "vždy se o to snažil". "Vždy se mě příliš dotýkal, tiskl mě k sobě tak, že jsem myslela, že se nebudu moci vyprostit. Tehdy mi bylo čtyři nebo pět a žili jsme v Mnichově," napsala.

"Instinktivně jsem cítila, že nejde o objetí milujícího otce, ale že to je něco víc. Ale podařilo se mi z jeho sevření dostat. Pak jsem se třásla, dokud tam byl," vypráví herečka známá z filmů Tess, Mariini milenci nebo Paříž, Texas. "Byl nevypočitatelný, vždy naši rodinu terorizoval," napsala. "Nikdy jsme nevěděli, kdy znovu vybuchne vzteky. Někdy z nejasných důvodů házel proti zdi, co mu přišlo pod ruku, a křičel tak hlasitě, že jsem byla vždy vyděšená." "Otec se nás nikdy nezeptal, jak se máme, jestli je nám teplo nebo zima nebo jestli jsme šťastné," dodala Nastassja Kinski.

Otce vídala jen zřídka

Její nevlastní sestra, šedesátiletá Pola Kinski, časopisu Stern řekla, že ji otec od jejích pěti do 19 let sexuálně zneužíval. "Nejhorší na tom je, že mi jednou řekl, že je to naprosto přirozené, neboť otcové po celém světě tohle s dcerami dělají," řekla Pola, která o svém traumatu píše podrobně v autobiografii, která v Německu vyjde příští týden.

Nastassja Kinski pochází z druhého manželství Kinského s Ruth Brigitte Tockou, zatímco Pola z prvního manželství s Gislint Kühlbeck. Od svých deseti let vídávala Nastassja svého otce jen zřídka.

Klaus Kinski zemřel v roce 1991. I více než dvacet let od své smrti je stále vnímán kontroverzně. Jeho kritici mu vyčítají prostopášný život s rozvody, alkoholismus, narkomanii a bití dcery. Hrál ve více než 200 filmech, proslavila ho ale zejména spolupráce s režisérem Wernerem Herzogem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!