Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Prožijte padesát let s agentem 007, láká výstava

James Bond (Daniel Craig) foto: Reprofoto

Auta, zbraně, kostýmy, ale také třeba plavky Daniela Craiga či Halle Berryové budou k vidění na obsáhlé výstavě v londýnském Barbican centru, která připomene 50. výročí od první filmové bondovky.
  7:00

Psal se rok 1962 a do kin zamířil první film o elitním agentovi britské tajné služby Jamesi Bondovi s názvem Dr. No. Hlavní roli nikoli naposledy ztvárnil Sean Connery. Od té doby se agent 007 v nepravidelných intervalech stále vrací do světových kin. Ač třiadvacet filmových bondovek vznikalo v průběhu padesáti let, mají několik společných jmenovatelů - eleganci, styl, krásné ženy, luxusní automobily a důmyslné technické vymoženosti.

Londýnské kulturní Barbican centrum (které se mimochodem objevilo ve snímku z roku 2008 Qantum of Solace) k výročí připravuje mimořádně obsáhlou výstavu. Ta předvede filmové plakáty, rekvizity, kostýmy, ale také vozy, ve kterých se agenti 007 v podání různých herců projížděli. Opomenuty nebudou ani nejrůznější exotické lokace z natáčení a výčet speciálních efektů a triků.

Svět Jamese Bonda.

Aston Martin DB5

"Ukazujeme kompletní rámec designu bondovských filmů, jaký nebyl dosud k vidění," prozradil listu The Guardian kurátor expozice Bronwyn Cosgrave. Příprava mu trvala dva roky a probíhala za spolupráce s produkční společností EON Productions, pod jejíž záštitou filmy o Jamesi Bondovi vznikají. Především se mohl jako nikdo před ním probírat filmovým archivem.

Vzhledem k tomu, že v Hampshire právě probíhá "konkurenční" výstava věnovaná bondovským dopravním prostředkům, v Barbican bude jen drobná ochutnávka. "Nelze si představit Bonda bez jeho auta Aston Martin DB5. Potom jsme získali loď, sněžný skútr, ale do větší hloubky nejdeme," upozornil kurátor Cosgrave.

David Craig coby nejnovější James Bond

Zato milovníci módy si přijdou na své. Budou moci obdivovat modely od slavných módních návrhářů včetně Huberta de Givenchyho, Giorgia Armaniho a Toma Forda. Některé výrazné kostýmy, které už nejsou v současnosti k nalezení, nechali tvůrci výstavy znovu ušít.

Legendární bikiny

Třešničkou na dortu jsou pak bleděmodré plavky, které měl na sobě Daniel Craig v Casino Royal (2006), legendární bílé bikiny švýcarské herečky Ursuly Andressové z Dr. No a oranžové plavky Halle Berryové z Dnes neumírej (2002).

Výstava, která potrvá od 6. července do 5. září, zahrne všech třiadvacet bondovek včetně poslední Skyfall, jejíž premiéra je naplánovaná na letošní podzim. Agenta 007 v ní už potřetí v pořadí hraje Daniel Craig.

Mohlo by vás zajímat