Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Pandemie ohrozila, co jsme budovali. Lidé si zvykli, že mohou dostávat peníze za nic, říká bankéř

„Společenská zodpovědnost firem tu musí být, a to i ze strany managementu, který by měl být schopný přesvědčit své zaměstnance, že to, co dělá, je správně.“ | foto: David Turecký

Premium Rozhovor
Jiří Kunert (68) patří k bankovní špičce, která tu po sametové revoluci budovala moderní bankovnictví. Tři desetiletí stál v čele významných bank – Živnobanky a pak české a slovenské UniCredit Bank. V roce 2019 odešel do důchodu. Esprit LN s ním hovořil na téma proměny hodnot v průběhu času.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Znepokojuje vás současný společenský vývoj?
Hodně. Zejména pandemie napomohla negativnímu vývoji. Posledních třicet let jsme budovali to, že lidé musejí vzít zodpovědnost za svůj osud do vlastních rukou, být kreativní a aktivní, snažit se, aby něco dokázali. Pandemie to vše srazila na kolena a lidé si zvykli, že mohou od státu dostávat peníze a nic nedělat. I mnozí politici si myslí, že mohou dál lidem rozdávat peníze. To nás ale vrací zpátky tam, kde jsme před těmi třiceti lety rozhodně nechtěli být. Nejde jen o Česko. Tohle všechno se děje i jinde v Evropě a ve Spojených státech. I tam jsou tendence, aby se peníze „rozdávaly“.

Jiří Kunert patří ke špičce českého bankovnictví, které od 90. let pomáhal...
Jeden z otců českého bankovnictví Jiří Kunert patří ke sběratelům hodinek....

Motivem tohoto rozhovoru je čas, který mění hodnoty. Myslíte, že tyto změny jsou vyvolány jen zrychlením času vlivem technologií, nebo krizí civilizace?
Technologie se budou vždy vyvíjet. Vezměte si třeba období mezi válkami. I tehdy si lidé mysleli, že vývoj je extrémně rychlý. Ve skutečnosti to, co se děje v technologiích, je jen evoluce, která nám ulehčuje život. Na druhou stranu nám technologie život občas ztrpčují, protože pokud se něco vyvíjí rychle, přichází nějaká regulace. Zažíváme společenskou krizi. Vznikla z toho, že jsme se měli velmi dobře a najednou přicházejí různé zkoušky. Lidé se ptají, jak je to vůbec možné. Proč bychom si měli utahovat opasky? Vidět to můžeme především v zemích střední a východní Evropy, které od revoluce udělaly neuvěřitelný pokrok. Ačkoliv jsme se až do covidu neměli nikdy v dějinách tak dobře, stejně jsme stále vzhlíželi k sousedním státům, které na tom byly o něco lépe. Právě ty, zvláště ty bohatší, můžou rozdávat více peněz. Ale rozdávají i ty chudší, protože spoléhají, že je EU podpoří.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!