Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Papežova kniha, kde připouští užití kondomu, se stala bestsellerem

Lidé

  22:19
VATIKÁN - Kniha rozhovorů s papežem, v níž Benedikt XVI. vůbec poprvé připustil možnost používat prezervativy proti šíření AIDS, se stala světovým bestsellerem. Prodalo se jí kolem milionu výtisků, informoval o tom vatikánský list L'Osservatore Romano.

Papež Benedict XVI. foto: Reuters

Prvních 50.000 italských výtisků bylo prodáno hned po vydání a prakticky všech dalších 50.000 bylo v následujících dnech zarezervováno. Do prodeje se také dalo 200.000 výtisků v němčině, 100.000 v angličtině a 80.000 ve francouzštině. Kniha byla celkem přeložena do dvou desítek jazyků. Český překlad by mělo vydat brněnské nakladatelství Barrister and Principal.

V knize nazvané "Světlo světa. Papež, církev a znamení časů", která vyšla loni na podzim nejprve v osmi jazykových mutacích, hlava katolické církve zaujímá stanovisko k 90 nejrůznějším tématům, jež jsou z pohledu církve často kontroverzní.

Papež poprvé připustil užití kondomů
Otázka používání kondomů vzbudila k nelibosti autora knihy, německého novináře Petera Seewalda, ale i velké části duchovenstva patrně vůbec největší zájem veřejnosti. Až dosud se oficiální Vatikán bránil jakékoli formě antikoncepce kromě abstinence a neschvaloval používání prezervativů ani v případech předcházení přenosným chorobám.

Papež, který zároveň nechává nahlédnout i do svého soukromí, rovněž připouští další převratnou možnost, a sice, že rezignuje na svou funkci, pokud již na úřad nebude stačit tělesně nebo duševně. Stal by se tak po více než sedmi stoletích prvním nejvyšším představitelem římskokatolické církve, který by k tomuto kroku dospěl. Posledním papežem, který o své vůli rezignoval, byl Celestýn V. Ten usedl na stolec v roce 1294, když mu bylo 85 let. Úřad opustil o pouhých pět měsíců později s prohlášením, že na úkol nestačí.

Čtěte také

Rozhovory se věnovaly například i otázce islámu. Benedikt XVI. odmítl jako projevy netolerance například zákaz nošení burky ve Francii nebo referendum Švýcarů o zákazu stavby mešit a minaretů v jejich zemi. Papež se v knize vyjadřuje i k homosexualitě, která podle něj může být pro člověka "velkou zkouškou", nicméně nikdy prý nemůže být považována za morální.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!