Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemanova plastika byla láskyplnou reakcí na pachuť, říká sochař

Lidé

  7:00
"Plastika je zhmotněním záplavy lží a nenávistných výroků, kterými byla veřejnost v průběhu prezidentské kampaně živena a znechucena," říká o svém díle, které představuje prezidenta Miloše Zemana jako rozteklou žlutohnědou hmotu, sochař Kryštof Hošek v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Kryštof Hošek se svou plastikou foto: Tereza Nováková

Lidovky.cz: Na jaký popud plastika vznikla?
Plastika je samozřejmě výsledkem vlastních úvah, umocněných diskusemi s přáteli. Připravil jsem ji pro expozici The Chemistry gallery v rámci Art Prague 2013. Je to reakce na průběh a výsledek  prezidentských voleb. Plastika má být zhmotněním záplavy lží a nenávistných výroků, kterými byla veřejnost v průběhu prezidentské kampaně živena a znechucena. Záleželo mi na tom, aby se nezapomnělo, co výsledek rozhodlo. Byli jsme přeci ubezpečováni, že negativní kampaň vedena nebude.

Lidovky.cz: Kde můžeme plastiku v současné době vidět?
Vystavena je do 9. května v galerii Artinbox v rámci kolektivní výstavy "Kdo lže, krade…?" Celá tato expozice je postavena na aktuálních reakcích výtvarníků na současné dění na české politické scéně.

Lidovky.cz: Proč jste plastiku nazval "Vařila myšička kašičku"? Vizuálně připomíná spíš lidský exkrement...
Opravdu? Ale to bych nerad. Byla to zcela upřímná, láskyplná reakce na pachuť, která zůstala po volbách ve vzduchu. Myslím, že to bylo dost přepálené, prostě jsme si zavařili..

Lidovky.cz: Soustředíte se ve své tvorbě na politická témata často nebo je plastika spíše výjimkou?
Politická témata jsou v mé tvorbě spíše okrajová. Myslím, že věnovat se dlouhodobě negativním silám by bylo zdraví velmi škodlivé. Napadá mne ale, že větší kolekce, taková plejáda našich vypečených představitelů, by pro historii mohla být docela zajímavým mementem.  

"Vařila myšička kašičku"

Sochař Kryštof Hošek vytvořil plastiku pro veletrh současného umění Art Prague 2013. Dílo bylo vystaveno v březnu v rámci expozice The Chemistry Gallery v Kafkově domě v Praze a vyvolalo značnou pozornost a nadšení návštěvníků, kteří oceňovali především jeho aktuálnost a vtipnou nadsázku, se kterou autor vyjadřuje svůj názor na současné politické dění a českou politickou (ne)kulturu obecně. Po skončení veletrhu byla plastika veřejně přenesena do galerie Artinbox na spontánně připravenou tematickou výstavu "Kdo lže, krade...? aneb: Jak zvítězit nad lží a nenávistí." Kurátorka Nadia Rovderová vybrala práce současných výtvarníků, kteří různými prostředky reagují na prezidentské volby a politické směřování České republiky.