Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňský rodák Karel Gott se stane čestným občanem města

Magazín

  14:15
PLZEŇ - Zpěvák Karel Gott letos rozšíří řady politiků, vojenských hrdinů, představitelů kultury a veřejného života, kteří získali čestné občanství města. O udělení nejvyššího městského ocenění zdejšímu rodákovi a letošnímu sedmdesátníkovi rozhodli zastupitelé.

Karel Gott na koncertě na oslavu svých 70. narozenin. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Ocenění by měl Gott převzít na radnici 2. listopadu před svým večerním koncertem.

Karel Gott patří mezi nejvýznamnější české zpěváky. Je legendou české hudební scény a současně je i jedním z nejznámějších neanglicky zpívajících interpretů populární hudby na světové scéně a jediným českým zpěvákem, který se výrazně prosadil i v zahraničí, zdůvodňuje udělení čestného občanství primátorova náměstkyně Marcela Krejsová (ODS). Ta s návrhem na ocenění přišla. "Je to bezesporu nejslavnější žijící Plzeňák a ke svému plzeňství se hlásí," řekla. Dodala, že podnětem byly zejména letošní Gottovy 70. narozeniny.

Ne všichni představitelé města s návrhem souhlasili. Z 49 zastupitelů zvedlo ruku pro 36 lidí, šest bylo proti. Ostatní nehlasovali nebo se zdrželi hlasování. Už při projednávání návrhu v radě se udělení občanství nelíbilo například primátorovu náměstkovi Petru Náhlíkovi (KDU-ČSL). "Karel Gott je pro mne dobrý zpěvák, ale nepovažuji jej za člověka, který se významnou měrou zasloužil o rozvoj města, jeho vzhled, propagaci či pověst, jak říká statut města o udělení čestného občanství," uvedl už dříve Náhlík.

Gott se letos ve své rodné Plzni nedočká jen čestného občanství, bude zároveň i jedním ze tří prvních laureátů nové krajské ceny hejtmanky Milady Emmerové Dvorana slávy.

Kromě Gotta budou letos zastupitelé rozhodovat o udělení čestného občanství ještě nejméně jednou - na návrh rady by ho měl získat další letošní sedmdesátník, plzeňský biskup František Radkovský.

Čestným občanem Plzně jsou i další slavní rodáci Jiří Trnka, Miroslav Horníček Jiří Suchý, Miroslav Zikmund. Čestný titul dostali také Josef Skupa, Antonín Liška, Václav Havel, George Patton a další.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat