Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Měl megahit i zástupy fanynek. Talentovaný Schelinger se utopil v Dunaji

Lidé

  6:30
PRAHA - Zemřel před čtyřiatřiceti lety. A bylo mu pouhých třicet let. Přesto jeho nezapomenutelný hlas zní z rádií dodnes. A nejen v písni Holubí dům.

Jiří Schelinger foto: Reprofoto

Výrazný zpěvák, skladatel a muzikant Jiří Schelinger. Že byl Jirka „neskutečný živel“, dosvědčují mnozí, kromě jiných i jeho několikaletý kapelník František Ringo Čech: „To vyplývá z celé jeho tvorby. Vizuálně to byl Jagger, naturelem Morrison…, koneckonců i ten jeho konec byl takový,“ hodnotí nejvýraznější osobnost své kapely i po více než třiceti letech od Schelingerovy smrti. „Spolupráce s Jirkou, to byla nejkrásnější a nejslavnější hudební éra mého života.“

Objevil jsem Schelingera a oni mi ho vzali, vzpomíná Karel Šíp

Blonďatý hoch sladkého zjevu, drsného hlasu a nezkrotného temperamentu klamal tělem i tím, co produkoval, a jen nejbližší věděli, že v jeho zadumaných okamžicích spočívala touha složit něco zásadního, třeba symfonii.

Byl osobitý, zjevem i projevem, o chraptivě sexy témbru nemluvě. Byť jeho otec učil klasickou kytaru a i synům dal její základy, Jiří se vyučil instalatérem, chvíli byl kulisákem v divadle a pak se jako muzikant začínal „od píky“.

Nuselský Hallyday

Ještě školní bigbítová kapela Nothing But Nothing si nikdy veřejně nezahrála, neměla ani takové ambice. Ale například renomovaný skladatel, pianista, zpěvák a pedagog Jiří Šlupka Svěrák na ni a především na Jiřího, tehdy žáka deváté třídy, vzpomíná i po tolika letech s chutí: „Jirka byl z nás nejlepší muzikant, ale nikam se necpal. Tenkrát mu říkali nuselský Hallyday, protože pořád chodil v takovým baloňáku s kytarou na krku… Stačilo, když vzal kytaru, posadil se a zazpíval: Neplač, neplač, vítr ti slzy usuší. Holka byla rázem hotová.“

Král českého hardrocku Schelinger bude mít v Praze pamětní desku

Prošel si zkušenostmi barového hráče a neuspořádaného života s tím spojeného. I ve skupinách Smaragd, Majestic a The Happy Five, s nimiž postupně hrál, byl výraznou postavou, která na sebe vždycky strhla zásadní pozornost.

A když pak s Faraonem Karla Šípa, skupinou o hodně cílevědomější, natočil Holubí dům, měl skutečný megahit a nespočet fanynek. Bavila ho recese (a potřeboval peníze), proto asi vydržel spojenectví s Františkem Ringo Čechem i hrátky s jeho trpěně extravagantní, ale přece jen jasně popovou kapelou. Tady vznikly třeba písně jako Švihák lázeňský či Jahody mražený. Ale on měl na víc. Všichni, kdo vyznávali Schelingerovu hardrockovou strunu, to věděli. Všichni jeho spoluhráči se shodují, že Jiří byl výjimečný talent,  že v kapelách uměl vyvolat příznivou atmosféru, a že pokud jde o muziku, věděl, co chce.

Charles, Cocker, Brown

Pohnuté osudy

Dokázal snadno zazpívat nejobtížnější skladby z cizího repertoáru. Jeho idoly byli Ray Charles, Otis Redding, James Brown a posléze Joe Cocker, Rod Stewart, Jethro Tull, Dire Streits… A živil se koncertními šňůrami, trávil čas v hotelích, deptalo ho nekonečné turné po Sovětském svazu, o kterém Čech později napsal plno humoru; Schelinger však to tak vtipné neviděl.

Za deset let aktivní kariéry nahrál asi sto osmdesát písní. Leccos v jeho existenci osobní profesní zrálo ke změně. Což zřejmě výrazněji pocítil a chtěl řešit v samém závěru svého krátkého života. Tehdy se Čechovo místo v kapele uvolnilo pro Jiřího bratra Milana a plány byly už zcela konkrétní. Bohužel zbyly jen fragmenty zamýšleného LP Zemětřesení, na něž Jiří Schelinger stihl nahrát jen tři písně, ale celé je zkomponoval a zaranžoval.

Zemřel v duchu svého života, mladý – v okamžiku, kdy možná startovala jeho skutečná, závažnější kariéra. Spontánně – a zřejmě zbytečně. Po skončení televizního natáčení v bratislavském baru padla hloupá sázka: dva skočili ze železničního mostu do Dunaje. A jen jeden vyplaval.

Autor: