Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

POHNUTÉ OSUDY: Mikolanda přišel o sen, ale dostal po transplantaci šanci znovu žít

Lidé

  7:00
PRAHA - Injekce s narkózou začala působit, nad malátným tělem lékařský tým dokončoval poslední přípravy. „Hlavně ať se proberu. Ať pro nás oba všechno dobře dopadne.“ Tváře v rouškách byly to poslední, co Petr Mikolanda nad sebou před chystaným zákrokem spatřil. Pak výraz strachu schovaly usínající oči. Psal se 11. leden 2011 a na operačním sále právě začala transplantace ledviny, kterou mu darovala jeho maminka.

Petr Mikolanda na dialýze v Praze 4 v roce 2010. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Už odmala byl fyzicky zdatný. Plný neutuchajícího elánu, s pořádnou dávkou fotbalového talentu. Když ostatní měli uběhnout jedno kolečko, on si dvě přidal.

Už v raném dětství si s ním chodíval kopat před dům soused se svým synem. „Měli byste ho dát na fotbal. Něco by z něj mohlo jednou vyrůst,“ doporučoval Petrovým rodičům. A tak se brzy nato také stalo.

Petr Mikolanda byl vskutku talent k pohledání. V malých žáčcích hrál za Motorlet, ale postupně se dostal do hledáčku velkých tuzemských klubů. „Ten kluk má velký potenciál,“ začalo se šířit mezi fotbalovými skauty. Ty z pražské Slavie přesvědčil nejvíc.
V dorostu už za sešívané hostoval. A když mu bylo osmnáct, dostal první šanci nahlédnout do nejvyšší české ligy. Nikoliv však za Slavii, ale ve Viktorii Žižkov, která si ho vyhlédla.

Jeho kariéra odstartovala naplno...Žižkovští v tom období skončili dvě sezony po sobě na třetím místě ligové tabulky. Černé časy je paradoxně zastihly s příchodem nadějné posily.
Mikolandův premiérový ročník znamenal pro Viktorku sestup do druhé ligy. Navíc následně propukla rozsáhlá korupční aféra, v níž úřadoval klubový manažer Ivan Horník. Jenže s vytáhlým útočníkem to nezacloumalo a šel si tvrdě za svým. Chtěl se dostat za velkým fotbalem do zahraničí. A dělal pro to absolutní maximum.

Přes Žižkov do vysněné Anglie Dočkal se a netrvalo to moc dlouho. Mikolanda zaujal londýnský West Ham, po dvou letech na Žižkově mířil v roce 2005 za Tomášem Řepkou.
Známý bouřlivák mu tehdy řekl: „Pánbůh věděl, proč dal Angličany na ostrov, a ty to taky poznáš.“

Petr Mikolanda.

„A já tu jejich mentalitu opravdu poznal,“ směje se Mikolanda s odstupem času. „I to, co znamená skutečná rivalita o místo ve velkoklubu.“ V té době byl už členem české jednadvacítky, ale v mládeži měl za sebou reprezentačních zkušeností víc. Ve výběrech do 19, 20 a 21 let odehrál celkem 23 utkání. Nastřílel v nich sedm gólů.

West Ham mu však souzený nebyl. V A-týmu se neprosadil a zůstal v rezervě, kde odehrál jenom pár zápasů. Během jediné sezony postupně hostoval v nižších soutěžích – za Northampton, Swindon či Rushden and Diamonds. Po roce se vrátil zpět do Česka.
„Ale byla to pro mě ohromná zkušenost, díky níž jsem se posunul mentálně i lidsky,“ nelituje Mikolanda. „Vždyť já měl vůbec štěstí, že jsem tam mohl být. Beru si z toho jen pozitiva.“

S návratem domů však jako by přicestovaly i trable. A byly vážnější a vážnější.
Začalo to sporem s Viktorií Žižkov, kam se hráč odmítl vrátit. Místo klubu, který na něj vlastnil práva, zvolil Mladou Boleslav. Celou věc proto musela řešit arbitráž.
Ta dala za pravdu funkcionářům a forvardovi nařídila zaplatit přes osm milionů korun.

Rána? Tohle byl teprve začátek. Daleko tvrdšípřišla o pár týdnů později. V osudný květen roku 2007 se Mikolanda chystal pomoct mladoboleslavské rezervě. Po fotbalové stránce neměl příliš šťastné období. Cítil se unavený, nekoncentrovaný. Nebyl svůj.
Varování bylo mnohem dřív „A toho sobotního rána jsem se probudil a měl hrozně nateklé kotníky,“ vzpomíná. Přesto na zápas dorazil, opuchlé nohy dostal do kopaček a kotníky rozhýbal.

Jenže po víkendu se stejné problémy vrátily. Když mu klubový lékař odebral krev a moč, zvonil hned druhý den telefon: „Jeď do Motole na nefrologii. Hned! Máš něco s ledvinami.“

Močil krev

Myslel si, že do Prahy míří jen na otočku. V nemocnici ale měl už připravené lůžko.
Od té chvíle to zavánělo průšvihem, ledviny ho totiž nezlobily poprvé. Začalo to v jeho patnácti, když po halovém turnaji zničehonic močil krev.

Tehdy s fotbalem musel na čas přestat a místo toho trávil tři čtvrtě roku právě v Motole. Nemoc pomalu slábla, až doktoři po dvou a půl letech uvážili, že zmizela úplně.
Byla to špatná domněnka.

Mikolanda to však zjistil až ve svých čtyřiadvaceti, kdy bylo příliš pozdě. Snažil se uklidňovat sám sebe: „Tohle jsem už přece jednou měl, nic to nebude. Za chvíli to zase odezní.“ Ve skutečnosti mu obě ledviny pracovaly na čtyřicet procent, protože trpěly silným zánětem. Situace byla tak vážná, že kdyby se na ni přišlo o něco později, mohl být ohrožen i fotbalistův život.

Byl i tak. V tu chvíli jen stěží někdo tušil, jakým peklem si projde. Dvě mrtvice a operace srdce Tak, jak odstartovala jeho slibná kariéra, se najednou stejně rychle hroutilo jeho zdraví.

Lékaři mu tvrdili, ať se raději rozloučí s fotbalem, ale on si něco takového nechtěl připustit.

Transplantace ledviny byla nevyhnutelná. V nemocnici strávil sedm měsíců. Sedm měsíců, během nichž prodělal za pouhé tři týdny dvě mozkové mrtvice. Jejími následky ztratil řeč i schopnost psát. Zapomněl francouzštinu. „Ta první byla kvůli tomu, že se mi přes srdeční síně dostala do mozku kapička krve. Doktoři zjistili, že v hlavě to není, tak pátrali po příčině jinde,“ popisuje. Našli jedenáctimilimetrovou díru v srdci, kterou zavřeli svorkou. Jenže si nevšimli zaschlé krevní kapičky, jež se postarala o mrtvici druhou.

Byl to jen zlomek nesnesitelných problémů. Následoval pásový opar, který se pacientovi rozšířil přes celá záda. Prodělal zánět pobřišnice, kvůli němuž měl po dobu týdne jednačtyřicítky horečky. „Jestli jsem měl nejčernější myšlenky? Přiznávám, že asi dvakrát ano, i když jsem dost pozitivní člověk,“ svěřuje se. „Ale nejvíc mě dostalo, když jsem trpěl v horečkách a oni mi k posteli poslali psychologa, který se divil, že se nesměju. Myslel jsem, že zabiju místo sebe jeho,“ směje se.

Kvůli ledvinám musel podstupovat dvě dialýzy. Když skončilo pravidelné docházení do nemocnice, doma si každou noc napojoval hadičku, která mu v těle vyměňovala tekutiny.
A čekal.

Hledání dárce

Čas utíkal a vhodného dárce se nedařilo najít. To už se naplno rozběhl proces na známé klinice IKEM, kde Mikolandovi zařídila léčbu jeho přítelkyně. Zpočátku mu chtěla dát ledvinu jeho vlastní sestra, jenže on dárcovství z rodiny odmítal. Měl strach. Nechtěl ohrozit zdraví svých nejbližších.

Když však jeho maminka zjistila, že se může stát dárcem i ona, bylo rozhodnuto za něj. Příprava k transplantaci mohla začít. Před ní bral její syn i čtyřicet prášků denně. Téměř čtyři roky nejistoty a klíčový termín se nezadržitelně blížil. „Kde je maminka? Je v pořádku? A jak dopadla operace?“

Byla to po probuzení z narkózy ohromná úleva. Čtyřhodinový zákrok dopadl úspěšně a Petr Mikolanda si 11. leden 2011 zakroužkoval v kalendáři. Teď ho bere jako datum svých druhých narozenin.

Snu vrátit se na ligové trávníky se ovšem vzdát nechtěl. Dávno předtím zakopal s Viktorií válečnou sekyru, věnoval se mládeži a ze svého platu klubu splácel zmiňovaný dluh.
A připravoval se na velký comeback ve druhé lize. Což představovalo značné riziko.
Co kvůli obavám tehdejší kouč Martin Pulpit na poslední chvíli zamítl, se Petrovi povedlo osm měsíců po transplantaci. Byť „jen“ za divizní Zápy. U fotbalu navíc zůstal – jako televizní spolukomentátor a kouč mládeže. Nebo člen silné Sport Invest Group, agentury, která zastupuje známé sportovce.

Autor: