Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pohřeb Josefa Topola: s literátem se naposledy loučili herci i politici

Lidé

  16:48
PRAHA - V zaplněné bazilice sv. Markéty v Praze-Břevnově se ve středu zástupci kulturní obce i veřejnost rozloučili s dramatikem a básníkem Josefem Topolem. Zádušní mši vedl biskup Václav Malý. Posledního rozloučení za účasti přibližně dvou set lidí se vedle rodinných příslušníků zúčastnili i ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian, ředitel činohry ND Michal Dočekal, exministr Alexandr Vondra nebo herec Jan Potměšil.

Poslední sbohem Josefu Topolovi v Praze na Břevnově řekli šéf Národního divadla Jan Burian i herec Jan Potměšil. foto:  František Vlček, MAFRA

Josef Topol zemřel po dlouhé nemoci 15. června ve věku 80 let. „Modlitbou mu (Topolovi) poděkujeme za všechno, co vykonal pro českou kulturu. Do svých modliteb zahrneme i jeho syna Filipa, který zemřel před dvěma lety,“ uvedl biskup Malý. Ve své řeči ocenil, že každé Topolovo slovo mělo ‚své místo a svůj jasný obsah‘.

Vzpomínka na Topola: Neposlouchám politiky, na očích jim poznám, co v nich je

U rakve s pozůstatky jednoho z nejvýznamnějších českých dramatiků druhé poloviny 20. století příchozí položili mnoho květin, věnce zaslali například z Národního divadla, Památníku národního písemnictví i Parlamentu ČR.

Po skončení mše byl Josef Topol pochován na Břevnovském hřbitově v těsné blízkosti Břevnovského kláštera.

Spisovatel, pak dělník

Slavné jsou zejména Topolovy hry z 60. let, mimo jiné podobenství z kolektivizovaného venkova Konec masopustu či existenciální Kočka na kolejích, jíž zahajovalo Divadlo Za branou. Po podpisu Charty 77 upadl Topol v nemilost tehdejšího režimu a publikoval jen v samizdatu či pod cizím jménem. Nějaký čas pracoval jako dělník, než odešel do invalidního důchodu.

Poslední sbohem Josefu Topolovi v Praze na Břevnově řekli šéf Národního divadla...
Poslední rozloučení s Josefem Topolem se uskutečnilo v bazilice sv. Markéty v...

Na jeviště se Topol vrátil těsně před revolucí vinohradskou inscenací hry Hlasy ptáků, která se stala jeho poslední divadelní hrou. V 90. letech měly premiéru jeho starší hry Sbohem, Sokrate! (1976) a Stěhování duší (1986). V roce 1997 vyšla Topolova básnická tvorba v souborném vydání s názvem Básně. Loni vydalo nakladatelství Torst jeho eseje, úvahy o divadle, umění a fotografii, vzpomínky a rozhovory v souboru O čem básník ví.

Josef Topol, jehož starší syn Jáchym (52) je spisovatelem a mladší Filip byl hudebníkem (zemřel v roce 2013), je nositelem literární Ceny Karla Čapka a zvláštní ceny Kolegia pro udělování cen Thálie za mimořádný přínos českému divadelnímu umění. V roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!