Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražská zoo připomíná Burianovy lachtany

Lidé

  11:06
PRAHA - Král komiků Vlasta Burian nechal své stopy i v pražské zoo. Ode soboty ho tu připomíná bronzová deska, protože v roce 1934 zahradě věnoval první lachtany - Hýtu a Batula, pojmenované podle dětských hrdinů úsměvných příhod amerického spisovatele Johna Habbertona.

Pamětní deska Vlasty Buriana v pražské zoo foto: ČTK

Pamětní desku odhalili Pavel Holík ze Společnosti přátel Vlasty Buriana, ředitel zoo Miroslav Bobek a spisovatel Ondřej Suchý, který zároveň na autogramiádě představil knihu Úsměvy z historie pražské zoo.

Akce, která se konala v rámci oslav jejích 80 let, nabídla spoustě přihlížejících v prostoru lachtanária koncert dívčího swingového orchestru ZUŠ v Liberci.

Na rozdíl od jim podobných tuleňů se lachtani na pevnině pohybují snáze, mají ušní boltce, spí na souši a často vystupují cirkuse, protože jsou velmi učenliví. Klasický je obrázek lachtana, kterak balancuje s míčem na nose.

To ovšem umí i dnešní svěřenci pražské zoo, jak vzápětí samec Meloun a jeho družky Julinka, Abeba a Bára potvrdili na komentovaném cvičení. "Vlasta Burian prý míval pražskou zoo moc rád a často sem chodíval.

Lachtani Hýta a Batul které daroval pražské zoo Vlasta Burian

Kalifornští lachtani, které pořídil z Ameriky prostřednictvím německého obchodníka Hagenbecka, návštěvníkům rozdávali podobnou zábavu a radost jako Burian svým divákům z jeviště a filmového plátna," uvedl Bobek.

Společnost přátel Vlasty Buriana existuje téměř 14 let a zasloužila se o řadu upomínek na geniálního komika. V roce 2002 přestěhovala jeho ostatky ze hřbitova na Vinohradech na Vyšehrad. V roce 1998 odhalila pamětní desku na jeho vile v Praze.

Od stejného roku nese jméno krále českých komiků pasáž u Divadla Komedie, kde Burian působil v letech 1930 až 1944, ve foyer je i jeho busta. Další pamětní desku má Burian ve Švandově divadle, kde působil v letech 1928 až 1930 a divadlo neslo jeho jméno.

Loni na podzim společnost odhalila reliéf v Rokoku, a připomněla tak krátké účinkování slavného komika i na této scéně, kam ho v roce 1916 angažoval divadelník a písničkář Karel Hašler.

Autoři: ,