Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Princ Charles navštívil londýnskou kanalizaci. Prohlédl si nový tunel

Magazín

  6:05
LONDÝN - Britský následník trůnu princ Charles navštívil londýnskou podzemní kanalizaci. Prohlédl si nový tunel, který byl zbudován 75 metrů pod východní částí metropole. Londýnské městské stoky právě slaví 150. výročí svého vzniku. Dílo, které navrhl inženýr Joseph Bazalgette, velkoměstu pomohlo zbavit se velkého zápachu, epidemií cholery a přispělo k vyčištění řeky Temže.

Císařská komora brněnské kanalizace. foto: Jan Cága

Systém odvádění a čištění odpadních vod byl původně určen pro dva miliony lidí. Nyní musí zvládnout zátěž šesti milionů obyvatel, protože Londýn se od té doby rozrostl.

Princ ve středu navštívil nově dokončený kanál, který má odvést část z 39 milionů tun nezpracovaných splašků, které jsou každoročně vypouštěny do řeky.

Sedmikilometrový Leeův tunel, který je ze všech tunelů pod Londýnem v největší hloubce, má být uveden do provozu v prosinci.

Charlesův prapradědeček král Eduard VII. slavnostně otevřel Bazalgetteovu kanalizační síť v roce 1965, když byl sám následníkem trůnu.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat