Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Harry a Meghan se nevrátí natrvalo do Británie. Oblíbenost prince klesá

Vévodkyně Meghan a princ Harry na udílení cen Roberta F. Kennedyho za lidská práva (New York, 6. prosince 2022) foto: Reuters

Patřil mezi nejoblíbenější členy britské královské rodiny a v průzkumech často končil před svým bratrem Williamem i babičkou Alžbětou II. Nyní ovšem obliba prince Harryho (38) u Britů výrazně klesla. Můžou za to dokument na Netflixu a také vydání pamětí, v nichž se naváží do své rodiny.
  9:54

Jen zhruba čtvrtina Britů chová sympatie k britskému princi Harrymu, vyplývá z průzkumu zveřejněného agenturou YouGov. Harry v těchto dnech poskytuje rozhovory americkým médiím a propaguje knihu svých pamětí s názvem Náhradník, ve které mimo jiné popisuje své zážitky z války v Afghánistánu a přichází s další kritikou britské královské rodiny. Někteří její členové podle něj „uzavřeli smlouvu s ďáblem“, když spolupracovali s bulvárním tiskem.

V rozhovoru, který v neděli odvysílala britská stanice ITV, hovořil Harry o rozkolu se svým bratrem, nástupcem trůnu Williamem, smrti své matky Diany nebo britském bulváru.

„U vás se nedá říct, že byste své mosty (s královskou rodinou) spálil, vy jste na ně vzal plamenomet,“ poznamenal moderátor ITV Tom Bradby, na což mu Harry odpověděl, že jeho rodina neprokázala naprosto žádnou vůli ke smíření. „A nejsem si jistý, jak může být upřímnost pálením mostů,“ dodal princ.

Princ Harry na obálce knihy Náhradník (Londýn, 10. ledna 2023)

Harry v témže rozhovoru také popřel, že by on nebo jeho choť Meghan označili královskou rodinu za rasistickou, to podle něj udělal britský tisk. „V rozhovoru s Oprah Meghan ovšem řekla, že královská rodina vyjádřila obavu, jakou barvu kůže bude mít Archie. To byste nepopsal jako rasistické?“ zeptal se Bradby s odkazem na Harryho syna. Princ odpověděl, že nikoliv.

Druhorozený syn krále Karla III. ve svých pamětech mimo jiné vzpomíná na vojenskou zkušenost v Afghánistánu, kde údajně jako střelec na britské vojenské helikoptéře zabil 25 lidí, o kterých nepřemýšlel jako o lidech, ale šachových figurkách odstraněných z šachovnice. Za toto tvrzení Harryho kritizovalo afghánské radikální hnutí Tálibán i bývalý britský velitel Richard Kemp.

Harryho paměti celosvětově vychází 10. ledna, ve Španělsku ovšem nedopatřením vyšly už minulý týden. Harry si na psaní knihy najal ghostwritera, tedy profesionálního spisovatele, který není uveden na obálce knihy, má však hlavní podíl na formě psaní. List The Guardian v sobotu informoval, že jím je držitel Pulitzerovy ceny J. R. Moehringer.

Kromě britské televize ITV a americké CBS v pořadu 60 Minutes se Harry objevil na americké stanici ABC a čeká ho také talkshow Stephena Colberta. V pořadu Good Morning America princ Harry prohlásil, že on a jeho manželka Meghan se už nikdy nepřestěhují zpět do Spojeného království, ani se znovu nestanou členy královské rodiny na plný úvazek.

Princ Harry a vévodkyně Meghan v dokumentární sérii Harry & Meghan (2022)

„I kdyby existovala dohoda nebo ujednání mezi mnou a mou rodinou, existuje ještě ta třetí strana (britský tisk), která udělá vše, co bude v jejích silách, aby se ujistila, že to není možné. Nezabrání nám v návratu, ale učinila by vše, abychom nepřežili,“ prohlásil.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu, jak jsou Harry a Meghan oficiálně titulovaní, odstoupili v březnu 2020 od svých povinností v rámci královské rodiny. Uvedli tehdy, že chtějí začít budovat jiný život ve Spojených státech, daleko od mediální pozornosti, která podle nich ohrožovala jejich mentální zdraví.

Autoři: ,