Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Princ William se vrací k oficiálním povinnostem, Harry nocoval v hotelu

Lidé

  13:02aktualizováno  15:39
Britský korunní princ William (41) od středy opět vykonává své oficiální povinnosti, které přerušil po dobu rekonvalescence manželky Kate (42), která se zotavuje po operaci břicha. William se také poprvé objevil na veřejnosti od oznámení, že jeho otec král Karel III. (75) má rakovinu. Pravidelná setkání krále s premiérem dočasně nahradí telefonáty, uvedl mluvčí Downing Street.

Britská média se věnují také okolnostem návštěvy králova mladšího syna Harryho (39) v Londýně. Harry v úterý za otcem přiletěl z Kalifornie a jejich setkání trvalo zhruba 45 minut. Král poté s manželkou Camillou odletěl do venkovského sídla Sandringham.

Harry, který nemá s rodinou nejlepší vztahy, nebydlel v žádné z královských rezidencí, ale v luxusním hotelu, píše bulvární deník Daily Mail. S bratrem Williamem se nejspíš vůbec nesetká a brzy odletí zpět do USA za manželkou Meghan a dvěma dětmi.

Následník trůnu William po otcově operaci prostaty a po zprávě o jeho nemoci převzal část králových oficiálních povinností. Na hradě Windsor ve středu jménem královské rodiny předával vyznamenání. Podle BBC je mezi vyznamenanými i fotbalistka Ellen Whiteová, nejlepší střelkyně anglické reprezentace, která s týmem lvíčat vyhrála mistrovství Evropy 2022.

Středy jsou pravidelným dnem setkání krále s premiérem, o jejich obsahu obě strany podle tradice zpravidla mlčí. Teď se na toto téma výjimečně vyjádřil mluvčí premiéra Rishiho Sunaka a uvedl, že místo osobní schůzky si Karel III. a Sunak zatelefonují. Premiér v parlamentu popřál králi na dálku brzké uzdravení a obdobně se vyjádřil i šéf opozičních labouristů Keir Starmer a předseda poslaneckého klubu Skotské národní strany (SNP) Stephen Flynn, píše BBC.

Večer by se měl princ z Walesu zúčastnit slavnostního charitativního večera ve prospěch londýnské letecké záchranné služby London’s Air Ambulance Charity. William sám kdysi pracoval jako pilot záchranářského vrtulníku a je patronem této charitativní organizace, která letos slaví 30. výročí svého založení.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina

29. ledna 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!