Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Kate a Williama dojala nezvykle silná podpora veřejnosti. Žádají o soukromí

Lidé

  18:01
Britská princezna Kate a její manžel princ William uvedli, že je nesmírně dojala vřelost a podpora od veřejnosti, když Kate oznámila, že má rakovinu. Její vyjádření přišlo po týdnech spekulací o princeznině zdravotním stavu. V lednu podstoupila blíže nespecifikovanou operaci břicha a od té doby se neobjevovala na veřejnosti.

Po týdnech spekulací na sociálních sítích o jejím zdravotním stavu princezna Kate v pátek uvedla, že po lednové, blíže neupřesněné operaci břicha podstupuje preventivní chemoterapii kvůli rakovině.

„Princ i princezna jsou nesmírně dojati laskavými vzkazy od lidí zde v Británii, v celém Společenství (Commonwealth) a po celém světě,“ uvedl mluvčí Kensingtonského paláce. „Jsou také vděčni za pochopení jejich žádosti o zachování soukromí v tomto období,“ dodal.

Podle BBC je „tato zpráva poděkováním a zároveň zdvořilým varováním, v němž manželé vysvětlují, že si nyní přejí být ponecháni o samotě“.

Lidé nosí k paláci květiny se vzkazy pro princeznu Kate (23. března 2024).

V pátek večer i v průběhu víkendu přicházely Kate vzkazy podpory od politických představitelů, včetně amerického prezidenta Joea Bidena, hlavy francouzského státu Emmanuela Macrona, celebrit, obyčejných lidí i od krále Karla III., který rovněž podstupuje léčbu rakoviny. Kate ani král neuvedli, jakým typem rakoviny trpí ani v jakém stadiu léčby momentálně jsou.

Lidé se od sobotního rána také sjížděli k hlavnímu londýnskému sídlu Kate a Williama, Kensingtonskému paláci, i na hrad Windsor, kde manželé tráví většinu času. Princezně vyjadřovali podporu a mnozí jí tam nechali květiny a vzkazy.

Až do pátku Kensingtonský palác uváděl, že princeznina lednová operace byla úspěšná a že Kate nebude kvůli rekonvalescenci až do dubna vykonávat veřejné povinnosti. To vyvolalo příval fám o absenci budoucí královny, který se ještě znásobil, když Kate přiznala, že upravila oficiální fotografii vydanou u příležitosti Dne matek. Snímek předtím stáhly přední tiskové agentury kvůli podezření z manipulace.

Konspirační teorie nerozptýlilo ani video, které minulý týden zveřejnil deník The Sun a které zřejmě zachycovalo Kate a Williama při nákupech poblíž jejich domu. Někdejší mluvčí Kate a prince z Walesu Paddy Harverson prohlásil, že spekulace a tlak kolem zdravotního stavu a místa pobytu Kate před jejím prohlášením byly „nejhorší, jaké kdy viděl“.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina
Autoři: ,