Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prvně od Viktorie. Podívejte se fotku královny a následovníků

Magazín

  10:20
Královský palác zveřejnil unikátní fotografii. Poprvé od doby královny Viktorie je na oficiálním snímku ze křtu prince George královna Alžběta II. a tři generace následníků trůnu: princové Charles, William a George. Naposledy žil britský panovník a tři generace budoucích králů současně před více než sto lety.

Královská rodina pohromadě. foto: ČTK

Psal se rok 1894 a tehdy mocnému britskému impériu vládla legendární královna Viktorie. A už tehdy fotograf zvěčnil výjimečnou situaci. Na jednom snímku zachytil Viktorii, kterak v náručí drží budoucího krále Eduarda VIII.

A jak probíhal křest?

Kromě nich jsou na snímku ještě její syn, jenž coby Eduard VII. vládl Spojenému království v letech 1901 až 1910 a vnuk, jenž převzal královskou korunu v roce 1910. Coby král Jiří V. ji měl (pomyslně) na hlavě až do roku 1936.

Viktoriin pravnuk Eduard VIII. (na historickém snímku coby miminko) stál v čele Velké Británie jen několik měsíců v roce 1936. Kvůli svatbě s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou abdikoval a žezlo předal svému bratrovi. Ten přijal jméno Jiří VI. a jeho dcera je současná královna Alžběta II.

Malý George na křtinách.

Nyní, čili o více než sto let později, se ocitla na místě Viktorie ona sama. Na snímku figuruje se třemi generacemi současných následníků na britský trůn. Prvním z nich je její syn princ Charles, druhý v pořadí princ William a třetí právě tříměsíční George, kterého ve středu arcibiskup z Canterbury pokřtil.

Nejmladší z rodu Windsorů se narodil 22. července princi Williamovi a jeho manželce Catherine. Pokřtěn byl ve Svatojakubském paláci v Londýně během rodinného obřadu. Soukromé ceremonie se zúčastnilo 22 pozvaných, včetně královny Alžběty II. Za kmotry šli především přátelé rodičů. Oficiálním fotografem křtu byl známý fotograf hollywoodských hvězd a rockových hudebníků Jason Bell.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat