Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První kosmonautka světa Těreškovová oslavila osmdesátiny. Osobně jí přál i Putin

Lidé

  20:27
MOSKVA - První kosmonautka světa Valentina Těreškovová v pondělí oslavila osmdesátiny, oslavenkyni blahopřál prezident Vladimir Putin a poslanci ruského parlamentu. Těreškovová, sama poslankyně za hlavní kremelskou stranu Jednotné Rusko, využila příležitosti k výzvě kolegům, aby se hlásili do přípravy ke kosmickému letu.

Ruský prezident Vladimir Putin přeje první kosmonautce na světě Valentině Těreškovové k 80. narozeninám. foto: ČTK

První ženou, která spatřila Zemi z oběžné dráhy, se bývalá tkadlena stala v červnu 1963 na palubě lodi Vostok 6. Podle odborné komise byla „společensky nejvhodnější kandidátkou“. Za 71 hodin letu obletěla osmačtyřicetkrát zeměkouli, jejím volacím kódem byla Čajka (Racek). Přistála po třech dnech asi 620 kilometrů od kazašské Karagandy.

Její volací kód v pondělí oslavenkyni připomněl sám kremelský šéf, který Těreškovové věnoval obrazy Racek si sedá na vodu a Racek nad Volhou. „Od vašeho legendárního letu do kosmu jste pro nás vždy byla příkladem a symbolem služby vlasti,“ řekl Putin, který kosmonautce dary osobně předal.

Valentina Těreškovová
Valentina Těreškovová

Těreškovová se po svém letu stala celosvětovou celebritou. Podnikla zahraniční turné, při němž bylo první zastávkou Československo, kde obdržela mnoho vyznamenání. Československo poté navštívila ještě několikrát. Byla dlouholetou aktivní komunistkou, stranu opustila až v roce 1991. V roce 2011 byla zvolena do dolní komory parlamentu na kandidátce strany Jednotné Rusko.

Autor: