Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Alena Vránová slaví devadesátiny. Pokračování Pyšné princezny herci odmítli

Alena Vránová (4. května 2018) foto: Herminapress

Před sedmdesáti lety hrála princeznu Krasomilu, teď Alena Vránová 30. července slaví devadesátku. Rozkošné znaménko na jejím krku kdysi obdivoval Jan Werich. Týdeník 5plus2 připomněl radosti a strasti herečky známé i z filmu Hrátky s čertem, komedie Anděl na horách či seriálu Svatby v Benátkách.
  7:11

Režisér Bořivoj Zeman obsadil Alenu Vránovou do filmové pohádky Pyšná princezna ještě za studií, když jí nebylo ani dvacet. Už v prvním ročníku DAMU se vdala za svou velkou lásku, spisovatele Pavla Kohouta. Při natáčení Pyšné princezny se však příliš zakoukala do krále Miroslava v podání ženatého Vladimíra Ráže a s Kohoutem se rozvedla.

„Krasomila“ Alena Vránová udivovala svým půvabem kdekoho. „Poslyšte, Vránová, vy máte tady vzadu na krku rozkošné mateřské znaménko. Potřebuju naivku, nešla byste ke mně do divadla?“ ptal se Jan Werich. Vyslyšela ho.

Alena Vránová se narodila 30. července 1932 v Praze. Do Vladimíra Ráže coby krále Miroslava se prý zamilovala hned druhý den natáčení. Pak přišla na řadu svatba, dokonce i církevní obřad, a šest let po premiéře Pyšné princezny se Vránové s Rážem narodila dcera Markéta. Její osud byl však tragický.

Manželství Aleny Vránové s Vladimírem Rážem skončilo rozvodem, když bylo jejich dceři Markétě osmnáct let.

Tragédie dcery

Markéta vystudovala filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, mluvila čtyřmi světovými jazyky a zvládla si udělat i doktorát. Po sametové revoluci měla vlastní cestovní agenturu, coby tlumočnice procestovala svět. Její manželství ovšem skončilo rozpadem, mladá žena začala pít – a to byl začátek konce. Po čtyřicítce přišla o všechno a v roce 2013, o Vánocích, kdy celá země sledovala sváteční Pyšnou princeznu, v nemocnici na selhání jater a celého organismu zemřela. Bylo jí 55 let.

Umělecké geny po Aleně Vránové a Vladimíru Rážovi zdědili další potomci. Vnučka Antonia Tereza Nyass zpívá v kvartetu Yellow Sisters, mimo jiné s dcerou Petry Černocké a pravnuk Samsidin hrál v seriálu Krejzovi v televizi Prima. Sama Vránová se před kamerou naposledy objevila před čtyřmi roky v jednom z dílů krimiseriálu Specialisté.

Podivné pokračování Pyšné princezny

Triumfální úspěch Pyšné princezny vidí představitelka titulní role Alena Vránová docela jednoduše: „Krasomila i Miroslav jsou pohlední lidé – odpusťte mi mou neskromnost, kouzelná na pohled je krajina, ve filmu se mluví hezky česky, pýcha a ostatní nectnosti jsou po zásluze potrestány a ti dva se nakonec vezmou.“

Proto režisér Bořivoj Zeman přichystal pokračování příběhu. V jednom rozhovoru prozradil Vladimír Ráž, že se po letech opravdu mělo točit volné pokračování úspěšné pohádky.

Alena Vránová a Vladimír Ráž v pohádce Pyšná princezna (1952)

„Poslali mi tenkrát scénář, ovšem už zdaleka neměl tu hodnotu, tu moudrost, ten čistý pohádkový humor. Byly tam naopak drastické scény, některé se dokonce odehrávaly v hrobkách. Král Miroslav a Krasomila žijí v odcizení a mají dceru, která si dělá, co chce, a tak začne prožívat příběh nápadně podobný osudům své matky Krasomily. Napsal jsem Bořivoji Zemanovi, že tuhle verzi nepokládám za dobrý nápad, že to naopak původní film poškodí,“ vzpomínal herec.

K natočení dalšího pokračování příběhu princezny Krasomily a krále Miroslava po více než dvaceti letech nikdy nedošlo. Scénář k barevnému filmu odmítli jak Alena Vránová, tak Vladimír Ráž. Zdál se jim příliš realistický a angažovaný.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...