Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakušan seskočí z kraje vesmíru, chce rekord

Magazín

  7:00
Letec a parašutista Felix Baumgartner se připravuje na seskok z výšky 36 576 metrů nad zemí. Pokus o světový rekord hodlá uskutečnit letos v srpnu nad Novým Mexikem.

Letec a parašutista Felix Baumgartner se připravuje na seskok z výšky 36 576 metrů nad zemí. foto: felixbaumgartner.com

Nejvyšší padákový seskok v dějinách se uskutečnil 16. srpna 1960. Kapitán amerického letectva Joseph Kittinger se snesl z nadmořské výšky 31 333 metrů. Letěl 4 minuty a 36 vteřin volným pádem, než na 5500 metrech vytáhl padák. Jeho rekord se dosud nepodařilo překonat. Letos se o to hodlá pokusit 42letý extrémní sportovec Felix Baumgartner, který už má v Guinnessově knize nejeden zápis.

Jak informovala britská média, Baumgartnerův tým se chystá oficiálně přednést svůj plán v průběhu tohoto týdne. Seskok se uskuteční v průběhu měsíce srpna nad územím Nového Mexika. Sportovce vynese do výšky 36 576 metrů speciální balon naplněný heliem podobný těm, které používají meteorologové. Odtud se Felix Baumgartner spustí volným pádem k zemi. Trvat by mu to mělo až 10 minut a přitom by měl překonat zvukovou bariéru. Padák hodlá otevřít teprve 1,5 kilometru nad zemí.

Letec a parašutista Felix Baumgartner se připravuje na seskok z výšky 36 576 metrů nad zemí.

Soudní spor

"Nedaří se mi najít vhodná slova k tomu, vyjádřit svoje nadšení, jak uvolněný a motivovaný jsem," napsal Rakušan na svůj blog. Pokud se mu všechno podaří, překoná čtyři světové rekordy: volný pád z největší výšky a zároveň nejvyšší vzlet balonu s lidskou posádkou, urazí nejdelší trasu volným pádem a překoná nejvyšší rychlost volným pádem (až 308,5 metru za sekundu). Příprava propukla již před dvěma lety, kdy odborníci začali pro Baumgartnera vyvíjet speciální skafandr se zásobníky kyslíku. Parašutistu bude muset mimo jiné ochránit před teplotami dosahujícími k více než 60 stupňů Celsia pod bodem mrazu. "Nejdéle jsem v tom obleku strávil tři hodiny i se zavřenou helmou, a abych byl upřímný, bylo to strašné," přiznal Felix Baumgartner.

V následujících měsících ho čekají dva testovací seskoky. Jeden z výšky zhruba 18 kilometrů, druhý z 27 kilometrů. Nebezpečí, jakému se vystavuje, si je vědom. "Jediná chyba může způsobit velké neštěstí. Máte obavy, když se pouštíte do něčeho, co lidé ještě nevyzkoušeli," poznamenal.

O rekord se chtěl pokusit už loni, ale zabránil mu v tom soudní spor. Jistý Daniel Hogan obvinil generálního sponzora celé akce společnost Red Bull za to, že mu nápad se skokem "z kraje vesmíru" ukradla. Nakonec ale došlo k urovnání rozepře a Baumgartnerovi nic nebrání v uskutečnění snu. Profesí pilot helikoptéry se v minulosti proslavil například nejnižším padákovým seskokem ze sochy Krista vRio de Janeiru. Později skočil ještě z mrakodrapu v malajsijském Kuala Lumpuru nebo se nechal z 1000 metrů shodit nad pláží Copacabana. Jako první člověk na Zemi v roce 2003 přeplachtil s pomocí křídel kanál La Manche.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat