"Byla nejlepší režisérkou, která kdy žila. Abyste to rozpoznali, je třeba vidět její filmy o olympijských hrách," řekl Tarantino v rozhovoru pro německý časopis. Připomněl tak snímky Přehlídka národů a Oslava krásy, které Riefenstahlová natočila o berlínské letní olympiádě z roku 1936.
Nacisté tohoto sportovního svátku propagandisticky zneužívali ve prospěch svého režimu. Při přípravách svého nejnovějšího filmového hitu Hanebný pancharti Tarantino prý mimo jiné četl paměti Riefenstahlové, jakož i deníky nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse. Tarantino oceňuje i filmy, které tehdy vznikly pod Goebbelsovým dozorem. "Když se díváte na německé filmy natočené do roku 1945, stěží se pozná, že tehdy zuřila válka," říká americký filmař.
Děj nového filmu Hanebný pancharti se odehrává za druhé světové války ve Francii. Byl letos premiérově uveden na filmovém festivalu v Cannes, jeho česká premiéra je ohlášena na 27. srpna.
Německá režisérka Leni Riefenstahlová se přes všechny své poválečné aktivity nikdy nezbavila nálepky přisluhovačky Adolfa Hitlera. V roce 2003 zemřela v požehnaném věku 101 let. Jako velmi mladá natočila ve 30. a 40. letech nejen filmy o olympiádě, ale také o norimberských sjezdech nacistické strany Vítězství víry a Triumf vůle a také o německé armádě Náš wehrmacht.
Tehdy se její filmy dočkaly i širšího mezinárodního uznání. Například Triumf vůle získal zlatou medaili na benátském bienále či Grand Prix na Světové výstavě v Paříži. Formální hodnoty jako novátorskou práci s kamerou, využívání světla nebo vědomou rezignaci na mluvený komentář přiznávají jejím snímkům i velcí kritici obsahu tvorby Riefenstahlové.