Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Russel Crowe. Filmový drsňák, který bere každou roli vážně

Russell Crowe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Russell Crowe. | foto: ČTK

PRAHA Je zvyklý hrát neohrožené a drsné muže a stejnou image má i ve svém soukromí. Za některé z více než čtyřicítky svých filmů posbíral četné ceny, včetně Oscara za snímek Gladiátor. Australský herec Russell Crowe, který 7. dubna oslaví padesátiny, je známý tím, že přistupuje ke každé roli s maximálním nasazením.

V zájmu věrohodného ztvárnění postav je Crowe ochoten vydržet opravdu hodně. Například při natáčení filmu Životní zkouška, jenž se odehrává v jihoamerickém pralese, místo v hotelu přespával pod stanem v džungli. Kvůli Gladiátorovi shodil pěkných pár kilo a pro roli řídícího agenta CIA ve filmu Labyrint lží naopak skoro 30 kilo přibral. Ovšem největší oběť podle svých slov přinesl pro film L. A. přísně tajné, kdy se pět měsíců nenapil alkoholu.

Russel Crowe ve filmu Dobrý ročník.

Russel Crowe ve filmu Dobrý ročník.

"Ať je postava jakákoli, pokaždé do ní vložím svou představu, ale bez pečlivé přípravy se do ní nepustím. Tu beru vždycky hodně vážně," prohlásil o sobě Crowe v jednom rozhovoru.

Oscara sice získal za římského generála Maxima, ze kterého zákulisní boje o moc na římském Kapitolu udělaly Gladiátora, ale dá se říci, že s ročním předstihem. Za jednu z jeho dosavadních životní roli lze považovat také ztvárnění schizofrenního geniálního vědce Johna Forbese Nashe mladšího ve filmu Čistá duše.

Russell Ira Crowe se narodil ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu. O čtyři roky později se jeho rodina přestěhovala do Sydney, kde žila deset let. Po návratu hrál krátce na kytaru a pak v několika muzikálech. Po úspěšném turné se vrátil zpět do Austrálie, aby se prosadil jako herec.

Nudný patron. Russell Crowe coby Robin Hood.

Nudný patron. Russell Crowe coby Robin Hood.

Herec se ale dostal k filmu již v útlém mládí. Neměl k němu konec konců daleko. Rodiče pracovali u filmového cateringu. A tak se přes jídlo stala ze syna dětská hvězdička místní televizní stanice. Nezůstala mu cizí ani hudba. Na hudební období ale vzpomíná s vtipem sobě vlastním: "Rozhodně jsme udělali pár nejhorších nahrávek v celé historii Nového Zélandu..." Crowe na sebe poprvé výrazně upozornil v kontroverzním australském snímku Romper Stomper z roku 1992. Za roli brutálního skinheada dostal také ocenění Australského filmového institutu pro nejlepšího herce. Cestu do Hollywoodu mu otevřela v roce 1995 Sharon Stoneová, když si ho vybrala jako partnera do westernu Rychlejší než smrt.

Nominace na Oscara získal za hlavní roli ve filmu Čistá duše (2001) a hlavně za zlomový film jeho kariéry Muž, který věděl příliš mnoho (1999). V posledních letech na sebe upozornil například rolí inspektora Javerta ve filmové verzi muzikálu Bídníci (2012).

"Určitě není jednoduché mít Russella v lásce, jistě je ho ale třeba respektovat," řekl o něm režisér Bídníků Tom Hooper. "Díky své všestrannosti je nepochybně jedním z nejvýraznějších herců současné generace, což dokázal ve strhujících výkonech od L. A. Přísně tajné, přes oscarového Gladiátora až po Bídníky." dodal Hooper.

Catherine Zeta-Jones a Russel Crowe ve filmu Zlomené město

Catherine Zeta-Jones a Russel Crowe ve filmu Zlomené město

Zatím naposledy se Crowe představil před kamerou v titulní roli amerického biblického velkofilmu Noe, který měl premiéru v USA letos koncem března. Snímek vyvolává řadu kontroverzí, v některých arabských zemích bylo jeho promítání zakázáno, protože podle cenzorů snímek odporuje učení islámu.

V říjnu 2012 se herec rozvedl po devítiletém soužití se svou manželkou Danielle Spencerovou, se kterou má syny Charlese a Tennysona.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...