Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Saudek vyhrál soud nad expřítelkyní Sárou. Fotky jsou jeho

Fotograf Jan Saudek. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Fotograf Jan Saudek vyhrál. Vrchní soud v Praze vyhověl jeho žalobě na společnost Saudek.com patřící jeho bývalé partnerce Sáře a jeho synovi Samuelovi.
  17:07

Fotograf se domáhal neplatnosti dvou licenčních smluv, podle kterých o jeho snímcích rozhoduje a zastupuje ho právě společnost Saudek.com.

Smlouvy pocházejí z roku 2005 a pražský městský soud už loni v květnu konstatoval, že jedna z nich je neplatná pro její nejasný předmět. Saudek chtěl ještě určení u druhé smlouvy, která pochází ze stejného dne a je zkopírovanou verzí hlavní smlouvy. Vrchní soud tento dokument označil jako zcela bezpředmětný. Podle něj je zřejmé, že existuje pouze jedna licenční smlouva, která je ale neplatná kvůli její nejasnosti ve vztahu k zákonu o autorských právech.

Fotograf Jan Saudek.

Podle advokátky Jana Saudka Dany Kořínkové se tím potvrdilo, že fotografovi náleží práva na jeho dílo, o která ve skutečnosti nikdy nepřišel, a společnost Saudek.com je od začátku používala neoprávněně. ČTK sdělila, že se poradí s klientem o dalším postupu, co se týče případného vymáhání náhrady škody.

Výhradní licenční smlouva z 11. května 2005, která byla dnes prohlášena za neplatnou, se týká práv pořizovat reprodukce ze Saudkových děl - zejména plakáty a pohledy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!