Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Složité operace páteře trvají i 15 hodin. Odpočinek během výkonu nepřichází v úvahu, říká spondylochirurg

Jan Štulík | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
V pražské nemocnici Motol operuje ty nejsložitější výkony na páteři. Například z ní dokáže odstranit několik obratlů prorostlých nádorem a ohánět se u toho kladívkem jen pár milimetrů od míchy. Do práce vstává v 5.45, a o víkendech dokonce ve čtyři, to když chce být co nejdřív u řeky s rybářským prutem. Profesor Štulík je muž pevné disciplíny, zároveň je to ale společenský člověk, který má kromě medicíny řadu zájmů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Dlužno říct, že takových, které spondylochirurgové zrovna v lásce nemají, protože znají jejich neblahé následky: rychlá závodní auta, horská kola, snowboard. K adrenalinovým aktivitám přidal po padesátce také běh, aby mohl sportovat společně s manželkou. A doma provozuje i jeden zcela neškodný koníček: vybudoval si kvalitní sbírku vín. Svým čtyřem synům klade na srdce, aby ji – kdyby s ním jednou spadlo letadlo – nevypili s colou.

Vědí dnes běžní lidé, co je to spondylochirurgie? Nebo se to dozví, až když potřebují vaši pomoc?
Povědomí je určitě lepší než před dvaceti lety, kdy obor vznikal. Spondylochirurgie se namísto výrazu páteřní chirurgie relativně zažila, někteří to – jako vy, což chválím – umí i vyslovit. Obor se snažíme popularizovat, nejen my v Motole, ale celá Spondylochirurgická společnost, asi 25 pracovišť v republice. Letos se nám podařilo přesvědčit ministerstvo, aby spondylochirurgii ustanovili jako samostatný nástavbový obor. Takže na obory, jako jsou ortopedie nebo neurochirurgie, se dá dělat atestace ze spondylochirurgie. Dělá se tady u nás.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat