Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Táta seděl za klavírem a hrál, já si u něj ve studiu četl, říká o slavném skladateli jeho syn Petr Klein Svoboda

Petr Klein Svoboda | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Režisér Petr Klein Svoboda o dětství v rodině slavného hudebního skladatele Karla Svobody, o mikrosvětě v Jevanech a o tom, co mu podivný covidový rok přinesl pozitivního.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Nepotkali jsme se naživo v kavárně, jak bychom byli chtěli, ale hezky bezpečně přes Skype. „Tohle je první rozhovor, který dělám v teplákách,“ komentoval to pobaveně Petr Klein Svoboda z pracovny v Jevanech u Prahy, kde seděl před monitorem s kočkou na klíně, úplně stejně jako já v improvizované domácí kanceláři. Přestože jsem jeho tvář znala z médií, zaskočilo mě, jak moc je svému otci podobný, a především že na mě mluví úplně identickým hlasem.

Petr Klein Svoboda
Petr Klein Svoboda

V dokumentu Karel Svoboda: Šťastná léta, který nedávno odvysílala Česká televize, se čtyřicetiletý režisér vrátil do časů svého dětství, kdy byl jeho otec pevnou součástí československého showbyznysu a kdy se mu na sklonku 80. let rozjela kariéra také v západním Německu. Ve vile v Jevanech tehdy vzniklo moderní hudební studio západního střihu a malý Petr byl u toho, když jeho otec skládal hity pro Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou a další zpěváky nebo filmovou hudbu k seriálům Cirkus Humberto, Dobrodružství kriminalistiky, Návštěvníci... „Seděl jsem u něj ve studiu a četl si, táta seděl za klavírem a hrál. K mému dětství patřila hudba. Ticho přišlo až později,“ říká režisér.

Dokument jste do značné míry sestříhal z domácích videonahrávek. Jaké to bylo, vracet se ke všem těm rodinným momentům, slyšet hlas a smích rodičů, kteří už tady nejsou?
Stačí několik vteřin záznamu, a atmosféra dětství se na moment vrátí. Vlastně jsem měl poprvé příležitost vidět svoje rodiče dospělýma očima a trochu si dotvořit představu, kým byli. Víc než cokoli jiného to pro mě byla možnost se na ty staré videozáznamy konečně podívat, zavzpomínat a utřídit si myšlenky.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!