Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tenorista Margita má v cizině úspěch. Kvůli zpívání zhubl

Lidé

  7:00
Tenorista Štefan Margita slaví úspěch v Madridu. V současné době hostuje v tamní opeře Teatro Real jako princ Šujský v novém nastudování opery Boris Godunov od Modesta Petroviče Musorského.

Štefan Margita foto: Hynek GlosLidové noviny

Díky tomu dostal i další nabídku do newyorské Metropolitní opery (Met), kde tutéž roli ztvární v letech 2015 a 2016. K jeho životní pohodě přispívá i dobrá kondice. Margita totiž za pět měsíců zhubl, a to hlavně díky změně jídelníčku.

"Začal jsem zdravě jíst a přestal naprosto jíst smažené věci, uzeniny, sladké také nejím. Jím šestkrát až sedmkrát denně menší porce. Kila šla automaticky dolů bez problémů. Od dubna až dodnes mám 12 kilo dole," řekl v telefonickém rozhovoru z Madridu úspěšný tenorista slovenského původu.

K hubnutí jej motivovala role Logeho ve Wagnerově opeře Zlato Rýna, kterou letos zpíval v Met. Při zkouškách, kdy zpíval pověšený na laně, mu kila navíc vadila. Kvalitu hlasu podle něj postupné hubnutí neovlivní. "Nikdy jsem předtím nesnídal. Teď snídám. Dám si kafe, jogurt, ovesné vločky, a pak si dám svačinu, kterou jsem nikdy neměl... Člověk se úplně cítí jinak," poznamenal s tím, že v současnosti váží 84 kg a víc už hubnout nechce.

Tenorista Štafan Margita na fotografii z roku 2008.

Roli prince Šujského v Borisi Godunovi zkoušel v Madridu měsíc a zpívá ji celkem v devíti představeních. Režie inscenace se ujal intendant mnichovské činohry Johan Simons a její děj přenesl z přelomu 16. a 17. století do současnosti. Margita již za svou kariéru nastudoval několik verzí Borise Godunova. V Madridu se hraje původní nejdelší verze trvající přes čtyři hodiny, stejná se bude za tři roky realizovat i v Met.

Moderní madridské pojetí Margitovi prý nevadí a se spoluprací se Simonsem je velmi spokojen. Důležité je podle něj, aby moderní režie byla logická.

"Já tu roli dělám rád. V New Yorku, jak znám americké publikum, které tíhne spíš ke klasice, myslím, že bude klasická verze," dodal pěvec. V prestižním newyorském operním domě debutoval před třemi lety v hlavní roli v opeře Z mrtvého domu od Leoše Janáčka.

V Madridu s ním pobývala i jeho manželka, populární česká zpěvačka Hana Zagorová. Napsala zde i text ke své nové písničce, kterou představí na vánočním koncertu v Lucerně.

Autoři: ,