Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tomáš Klus si zvyká na velké sály a stojící fanoušky

Lidé

  7:00
Písničkář Tomáš Klus společně se svým souputníkem kytaristou Jiřím Kučerovským zakončili slovenskou část svého česko-slovenského turné. Na podzimní sérii koncertů přibrali dva hosty, Petra Škodu hrajícího na cajon a kontrabasistu Honzu Lstibůrka známého z kapely Toxique.

Tomáš Klus získal na vyhlášení výsledků hudební ankety Žebřík 2011 v Plzni cenu za album roku za desku Racek. foto: ČTK

Turné, jehož česká část začne v listopadu, má název Ani si nesedejte 2012. "Především proto, že si lidé nebudou sedat, protože místa jsou k stání, a zároveň budeme hrát na takových místech, že leckdy, když se zhasne, nedohlédneme ani na druhou stranu sálu," řekl Klus.

Po kulturních domech v Čechách a na Moravě se čtveřice vydá 2. listopadu, kdy zahraje v Jindřichově Hradci. Ve Velkém sálu pražské Lucerny se představí 15. listopadu, turné skončí v polovině prosince dvěma koncerty v Plzni. Více informací k turné se nachází na www.tomasklus.cz.

Spoření energie a mluveného slova

Slovenskou část turné zakončil Klus 19. října v Trenčíně. "Do této chvíle jsem v šoku, kolik lidí na nás přišlo a jak s námi zpívali. Problém nebyl ani s jazykem, bylo vidět, že vyrůstali na českém dabingu," uvedl Klus.

Hudebníci si museli zvykat na velké prostory, v jakých zatím nehráli. Rozlehlé sály s místy ke stání je čekají i v tuzemské části turné. "Je to jiné, než třeba na festivalech, kde se hraje necelou hodinu. Musím si zvykat na určité spoření energie i střídmější mluvené slovo, protože pozornost velkého davu je menší než v divadlech," sdělil Klus.

Podle Kučerovského se v programu vedle písní známých z desek objeví i skladba nazvaná První píseň, protože ji hrají na koncertech jako první v pořadí. Mezi nové skladby však Klus záměrně nezařadil píseň Iniciativní, která reaguje na politickou situaci v České republice. Šestadvacetiletý hudebník, který za své vzory považuje Karla Kryla a Jaromíra Nohavicu, v ní kritizuje politiku Hradu, pražského magistrátu i vládní koalice.

"Tu píseň jsem vlastně nikdy živě nezahrál, protože se z ní stalo něco, co neměla být. Začal jsem být napadán, že se snažím těžit ze současné nasranosti národa, a já nechci plýtvat svou energií a dobrou náladou, abych někomu vysvětloval, že tomu tak není," prohlásil Klus.

Zazpíval si s Krajčem a složil státnice

Třinecký písničkář je v současné době komerčně nejúspěšnějším tuzemským hudebníkem. Všechna svá tři vydaná alba má v první dvacítce nejprodávanějších desek v České republice. Loňské novinky Racek zatím fanoušci koupili přes 47 tisíc kusů. Nedávno nazpíval píseň Cesta jako host skupiny Kryštof na její album Inzerát.

"Původně jsme s Richardem Krajčem měli společně píseň i napsat, ale naštěstí to zůstalo jenom v jeho rukou. Náš autorský rukopis a vyjadřovací prostředky jsou totiž natolik odlišné, že by to posluchače asi mátlo," uvedl Klus, který letos vedle jiných ocenění získal tři Ceny Anděl jako zpěvák roku a za album roku Racek, které se zároveň stalo nejprodávanější deskou loňského roku.

"Jediné zklamání této sezony je to, že jsem neudělal státnice dostatečně brzo, abych mohl mít na plakátech u jména titul," podotkl s úsměvem. Úspěšného studenta DAMU čeká po skončení turné dvouměsíční pauza a příští rok podle svých slov chystá novou desku.

Autoři: ,