Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ASI.JATKA: Úděl vietnamského jedináčka. Proč nemáš sourozence a kdy už budeš mít děti?

Lidé

  5:00
Být jedináčkem ve vietnamské rodině je dost nezvyk. Teda pokud na vaší rodině neexperimentovali čínští sociální inženýři. Společnost se na tuhle tříčlennou rodinku dívá podezřívavě. Obzvláště těžké to máme my, jedináčkové dcery.

Do Thu Trang foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Gratulujeme, ke kulturní rozdvojenosti nabízíme taky nereálná očekávání, krásný materiál pro terapeuta. No a v čem tkví to dvojsečné kouzlo jedináčkovství?

Nepříbuzné tetičky a strýčkové se ptají, proč nemáte sourozence. A nechtělo by to bratra? Bylo mi přes 20. Oscilka přeskakovala mezi dvěma póly. Proč nemám mladšího sourozence – a kdy budu mít děti?

Do Thu Trang
Do Thu Trang

Na péči o rodiče, až budou starší, budete sami. Pokud si navíc vezmete asijského muže, očekává se, že budete pečovat i o jeho rodiče. BTW 8. 5. je Den matek.

Protože budete jediní, kdo bude dědit. Ka-ching! Rodiče jsou na vás apriori pyšní, protože jste jejich jediné dítě. Zároveň s vámi budou navždycky nespokojení, protože je nemá kdo jiný zklamat.

Na jednu stranu dostanete veškerou pozornost a péči, na druhou stranu si musíte ve všem vydupat cestu jako první. Není tu sourozenec, který vám kreje záda.

Dopsala jsem těch pár řádků sem, abych si uvědomila, že na vás mám prosbu. Neptejme se žen, rodin, párů, proč ještě někdo nemá děti, kdy a kdo bude k o n e č n ě ty děti mít a kdy se chystá to druhé…? Byť máme dobré úmysly, prostě se neptejme.

Do Thu Trang

Patří ke generaci Vietnamců v Česku, kteří každodenně porovnávají rozdíly - ty kulturní i generační. Narodila se ve Vietnamu. Do Česka přicestovala s rodinou jako pětiletá a dlouhou dobu vyrůstala v české rodině. Na střední škole chtěla být diplomatkou, potom ale vystudovala Marketing a PR a Česko-německá studia na Karlově univerzitě. Sama o sobě píše, že se pohybuje kolem marketingu, startupů, copywritingu a IT. O svém životě v Česku píše na blogu Asijatka.cz. Je svobodná, bezdětná, má české a vietnamské občanství.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...