Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA vyznamenaly letce-špiona Powerse

Lidé

  21:00
WASHINGTON - Americký pilot Gary Powers, který byl v roce 1960 sestřelen při špionážním letu nad tehdejším Sovětským svazem, byl posmrtně vyznamenán. Při slavnostní ceremonii v Pentagonu jeho děti převzaly třetí nejvyšší americké vojenské vyznamenání, Stříbrnou hvězdu.

Medaile pro letce Garyho Powerse foto: Reuters

Powers byl oceněn za "výjimečnou věrnost", kterou projevil v sovětském zajetí. Sestřelení Powerse ve špionážním letadle U-2 patří k nejznámějším incidentům studené války a vyvolalo tehdy krizi ve vztazích Moskvy a Washingtonu.

Velitel amerického vojenského letectva generál Norton Schwartz při slavnostní ceremonii vyzdvihl Powersovy "heroické činy a jeho věrnost Spojeným státům během klíčového období v dějinách země".

"Kapitán Powers neochvějně odmítal všechny pokusy o vylákání citlivých informací a odmítal být využit k propagandistickým účelům," uvedl Schwartz o Powersovi, který zemřel v roce 1977 při havárii vrtulníku.

Ocenění přišlo po 50 letech

Vojenské ocenění přichází nicméně po více než 50 letech. Powers byl v SSSR odsouzen, po dvou letech byl vyměněn za sovětského špiona a mohl se vrátit domů. Byl však v USA často kritizován za to, že nezničil svůj stroj, nespáchal sebevraždu a nechal se zajmout.

Jeho dcera Dee vzpomínala v rozhlasovém rozhovoru, že v době, kdy byl její otec v Sovětském svazu souzen, jí učitel vyčetl otcovo chování. "Jeden učitel mi řekl, že můj otec se měl zabít," řekla.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V moskevském vězení byl kapitán Powers vyslýchán, trápen a průběžně snášel nevýslovná strádání při výsleších sovětské tajné policie, uvedlo americké vojenské letectvo v textu oceňujícím Powersovy zásluhy.

I když byl oslaben fyzicky nedostatkem potravy a spánku a neustálými výslechy, odmítal prozradit citlivé informace, dodává text.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat