Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

V Čechách je úplně jiné myšlení či humor než na Moravě, poznala herečka Petra Špalková

Petra Špalková. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Matky patří k jejím nejvýraznějším filmovým rolím a matku dvou dětí herečka Petra Špalková nezapře ani „naživo“: mimo rozhovor jsme důkladně probrali například začátek školního roku. „Abych ten nápor zvládla, udělala jsem si na sílu hovězí vývar s játrovým knedlíkem,“ popisovala.

Matku s dvojnásob tragickým osudem hraje i ve vesnické fresce Bohdana Slámy z období druhé světové války Krajina ve stínu, která má právě premiéru v kinech. Zároveň natáčí krimiseriál Stíny v mlze. „Ještě jsem dělala konkurz na film Petera Bebjaka Stínohra, ale to už by opravdu bylo moc,“ naráží se smíchem na příliš mnoho „stínů“ ve svých projektech. Ty pečlivě koordinuje právě s ohledem na děti: už teď plánuje, jak s nimi bude trávit první pololetí příštího školního roku.

Znala jste příběh Krajiny ve stínu dřív, než jste byla do filmu obsazena? Hrůzy, které se děly při poválečném odsunu Němců, u nás zůstávají pořád dost málo známé.
Tenhle konkrétní příběh z regionu Vitorazska jsem neznala. Samozřejmě jsem četla Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, kde se popisuje odsun Němců z míst, kde jsem strávila dětství. Vyrůstala jsem na Cejlu, ale přitom jsem vůbec nevěděla ani to, že Brno bylo bombardované.

Bohužel jsem v tomhle trdlo. Vyhnání Gerty Schnirch mě nesmírně zasáhlo. Asi na dvacáté straně jsem začala plakat a někde v půlce knihy jako kdyby mi došly slzy. Už jsem měla jen takový pocit, že mám na hrudi obrovský kámen, a při líčení těch hrůz kolem odsunu jsem nemohla ani brečet.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat