Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela Ludmila Brožová-Polednová, prokurátorka v procesu s Horákovou

Magazín

  12:47aktualizováno  13:38
Ve věku 93 let zemřela Ludmila Brožová-Polednová, píše Tn.cz. Na začátku 50. let působila jako prokurátorka v procesu s Miladou Horákovou.

Ludmila Brožová-Polednová foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ludmila Brožová-Polednová se během své kariéry podílela na stovkách zinscenovaných politických procesů. Jako prokurátorka působila poprvé v Hodoníně v kauze Jaroslava Vetejšky a spol., v níž bylo od 20. do 22. března 1950 souzeno 14 osob, vesměs mladých lidí z Dolních Bojanovic a okolí. Ludmila Brožová, která tehdy ještě vystupovala pod svým původním jménem Biedermannová, se ve skupině obžalovaných věnovala především čtyřem ženám. „Je smutné, že také ženy jsou v této skupině spojené nenávistí a že také ženy jsou žalovány pro ty nejhnusnější zločiny. Jsou to ženy, kterým se nelíbilo, které nebyly spokojeny s naším lidovědemokratickým zřízením, ve kterém se již ženám nestává, že by byly za stejnou práci jako muži placeny méně než muži,“ řekla mimo jiné ve své závěrečné řeči.

Ludmila Brožová-Polednová u soudu
Ludmila Brožová-Polednová v roce 1939
Ludmila Brožová-Polednová se svým advokátem Vladimírem Kovářem.
Ludmila Brožová-Polednová

Hodonínský proces byl úvodem do širší vlny represe, jejímž cílem byla především katolická církev. Jaroslav Vetejška byl přinucen na přelomu března a dubna 1950 svědčit v procesu proti řádovým kněžím „Machalka a spol.“, v němž Brožová působila také jako prokurátorka. Rétorický výkon v Hodoníně byl jedním z důvodů, proč byla Ludmila Brožová vybrána do chystaného procesu s Miladou Horákovou.

ČTĚTE TAKÉ:

Polednová byla jedinou odsouzenou kvůli politickým monstrprocesům z padesátých let minulého století. Ona sama ale podíl na vraždě do své smrti odmítala. „Já se jen učila. Co jsem mohla vědět o nějaké manipulaci? Jestli u mne byla nějaká vina, tak jen v tom, že jsem bezmezně věřila těm právníkům,“ uvedla v září 2008 před soudem, který ji poslal do vězení, v němž nakonec strávila rok a osm měsíců. Historici ale upozorňují, že Polednová byla velmi agilní členkou týmu, který zinscenovaný proces organizoval.

Polednová u soudu a ve vězení

  • V červenci 2007 byla z podnětu Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu na ni podána obžaloba ze spolupachatelství na vraždě.
  • V listopadu 2007 Městský soud v Praze Brožovou-Polednovou odsoudil k osmi letům vězení, ale obhajoba se odvolala. Další rok v únoru Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a stíhání zastavil kvůli promlčení skutku; podle soudu nebyla role Polednové v procesu s Horákovou tak zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ale podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že vrchní soud musí kauzu znovu projednat.
  • V září 2008 Vrchní soud v Plzni rozhodl, že Brožová-Polednová má jít za účast na justiční vraždě na šest let do věznice. Výkon trestu nastoupila v březnu 2009.
  • Rok nato pražský vrchní soud rozhodl, že se někdejší prokurátorky týkají amnestie z let 1953 a 1990, a trest se tak zkrátil na polovinu. Než ale mohla požádat o podmínečné propuštění (v březnu 2011), udělil jí v prosinci 2010 prezident Václav Klaus milost.
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat