Pohřeb Schamse by se měl uskutečnit se všemi vojenskými poctami za účasti vedení armády a ministerstva.
Schams podle Čecha zemřel na rakovinu, která mu byla diagnostikována loni v květnu. Nemoc označil za „podpásovku“, Schamsova těžká zranění z Afghánistánu se totiž před zjištěním nemoci začala zlepšovat. V červnu měl nastoupit na speciální rehabilitaci.
Schamsův příběh ČTĚTE ZDE: |
Schams byl těžce zraněn v březnu 2008 po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Společně s dalšími vojáky doprovázel dánské humanitární pracovníky. Útok nepřežili dva Dánové, čtyři Afghánci a velitel ochranného týmu Milan Štěrba. Schams utrpěl řadu zranění, střepina ho zasáhla i do hlavy. Podle webových stránek Regi Base zůstal dva měsíce v kómatu. Ze zranění se dokázal částečně uzdravit, zůstal ale závislý na pomoci ostatních.
Navzdory svým problémům pomáhal druhým
I přes svůj handicap se stal iniciátorem nadace, která se snaží zraněným veteránům pomáhat. „Stal se legendou veteránů. Díky němu bylo pomoženo dalším,“ poznamenal Čech. Ocenil jeho neustálou snahu bojovat.
Pieta na serveru Lidovky.czServer Lidovky.cz ve spolupráci s Armádou ČR spustil minulý rok pietní stránku za padlé vojáky v zahraničních misích - VÍCE ZDE: |
„Byl to bojovník a hrdina. Nyní s rodinou domlouváme důstojné rozloučení se všemi vojenskými poctami, kterého se zúčastní i vedení ministerstva a armády,“ sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Díky nadačnímu fondu bylo zakoupeno několik přístrojů, které pomáhají těžce zraněným veteránům při rehabilitaci. V současné době staví ve Svémyslicích u Prahy první specializované privátní centrum komplexní péče pro válečné veterány.