Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Bulvár má zaplatit Kaiserovi 400 tisíc za lež o příbuzenství se Zápotockým

Herec Oldřich Kaiser (vpravo) není příbuzným prezidenta Antonína Zápotockého foto: archivní foto (z knihy Českoslovenští prezidenti, Paseka 2016) / David Raub iDNES.tv

Vydavatelství Czech News Center (CNC) musí zaplatit 400 tisíc korun herci Oldřichu Kaiserovi za nepravdivou informaci deníku Blesk o jeho příbuzenském vztahu s československým komunistickým prezidentem Antonínem Zápotockým. V odvolacím řízení o tom rozhodl Městský soud v Praze.
  18:13

Původně herec vysoudil odškodnění 100 tisíc korun. Po zásahu Ústavního soudu ale soudy odškodnění navýšily. O rozhodnutí informovala v úterý Česká televize. Společnost Czech News Center (CNC) je vydavatelem Blesku.

Oldřich Kaiser má za nepravdivou informaci podle rozhodnutí soudu dostat celkem 400 tisíc korun. „Sto tisíc korun bylo už pravomocné – v této části nebyl rozsudek napaden odvoláním, 150 tisíc korun nadto přiznaných soudem prvního stupně Městský soud v Praze potvrdil, a navíc přiznal dalších 150 tisíc korun,“ řekl ČT mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

Tvrzení o příbuzenství zaznělo v květnu 2017 ve videu ze série Potomci slavných na webu Blesk.cz. Údajný synovec Zápotockého tam uvedl, že jeho sestřenice je Kaiserovou maminkou a že hercův otec byl architektem, který pil a dostával stranické zakázky. Citace se pak objevily také v psaném článku a později v dalších médiích. Informace o příbuznosti byly mylné, šlo zřejmě o jiného Oldřicha Kaisera.

Kaiser požadoval za nepravdivou informaci omluvu a odškodnění pět milionů korun. Nejprve vysoudil 100 tisíc korun, Ústavní soud ale poté rozhodl, že má nárok na vyšší odškodné.

Soudce zpravodaj Vladimír Sládeček tehdy v odůvodnění uvedl, že stotisícová částka neplní ani satisfakční funkci pro poškozeného, ani preventivní funkci před zveřejňováním nepravdivých informací.

Počátkem letošního května se případem zabýval Obvodní soud pro Prahu 7. Odškodné navýšil na 250 tisíc a o dalších 150 tisíc korun ho nyní zvýšil městský soud.

30. srpna 2019

Autoři: ,

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...