Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nekorunovaný král rapu, navztekaný Eminem, slaví čtyřicetiny

Lidé

  17:00
Vzteklý, zoufalý a geniální. Rapová superstar Eminem je jednou z nejznámějších hudebních hvězd současnosti. Šokuje vulgárním jazykem, spoustou sexu a násilí, ale jeho singly, alba a klipy kralují všem žebříčkům.

Rapper Eminem foto: ČTK/AP

Miliony mladých lidí jej milují pro jeho agresivní energii a dokonalou práci se zvukem, vyzpívává i jejich frustrace. Až na prahu čtyřicetin, které slaví ve středu, poněkud vystřízlivěl.

Přestože rap je doménou černošských zpěváků, Eminem je dnes jeho nekorunovaným králem. Jeho kouzlo spočívá v kombinaci surových textů s unikátní prací s jazykem - vnitřní rytmus i zvukomalebnost vycizelovaných veršů nemají v současné pop music konkurenci.

"Vyzpívávám se ze svých děsů, závislostí, frustrací," zní na jeho desce Relapse z roku 2009. Po divokých kotrmelcích svého života zase našel sám sebe v nahrávacím studiu.

Existenciální rocker

Pokud jde naštvanost, Eminem je pouhou variací dlouhé řady "existenciálních rockerů", začínající Sydem Barrettem z Pink Floyd přes Iana Curtise z Joy Division, Jima Morrisona z The Doors až třeba po Curta Cobaina z Nirvany.

Rock, punk, grunge či rap jsou jen šatičky, do kterých se obléká divoká duše. A ve vulgaritě textů zase navazuje na tradici "čtyřpísmenkových" provokatérů (mnoho vulgarismů v angličtině má čtyři písmena) typu Franka Zappy.

Taky má pořádný vztek na nezodpovědné rodiče. Své potíže totiž spojuje s vlastní minulostí, v níž postrádal normální domov.

Marshall Mathers alias Eminem

Vlastním jménem Marshall Mathers (odtud pseudonym podle iniciál jeho jména) se narodil 17. října 1972 v Kansas City a vyrůstal v Detroitu, proslulém kriminalitou a rasovým násilím. Matka ho měla v patnácti, otce nepoznal, žil v přívěsu a každé dva měsíce měnil školu. Když se zrovna nerval se spolužáky, skládal rýmy.

Jeho rsný svět názorně ukazuje film 8. míle z roku 2002, postavený na Eminemově autobiografii, kde zpěvák taky hraje. Za osobní texty o neutěšené době svého dospívání, které v roce 1999 narapoval na album The Slim Shady LP, ho zažalovala vlastní matka o deset milionů dolarů.

Následovalo nejlepší a nejúspěšnější album, kterému do titulu vtiskl své vlastní jméno - The Marshall Mathers LP. Na desce Encore z roku 2004 zase nechal zastřelit své temné a cynické alter ego, kterému říká Slim Shady.

V roce 2005 už chtěl jen produkovat pro jiné na vlastním labelu Shady Records. Zrušil celou evropskou část turné Anger Management, protože byl vyčerpaný a závislý na prášcích na spaní. O rok později se znovu oženil s Kim Scottovou a znovu se rozvedli po 11 týdnech.

Lék na frustraci z nadcházející čtyřicítky nabídl na albu Relapse - titulní stranu obalu zdobí jeho portrét mozaikově vyskládaný z pilulek. Při nahrávání tohoto alba už měl za sebou smrt kamaráda i vyléčenou závislost.

Eminem na předávání cen Grammy

Na sedmém studiovém počinu Recovery z roku 2010 se mezi hosty objevují i zpěvačky Pink a Rihanna a celkový tón zní střízlivěji než kdykoliv předtím.

Rapper, který má příslušně pestrý trestní rejstřík za potyčky a nošení zbraní, podle amerického konzervativce Billa O'Reillyho "škodí Americe stejně jako fanatický stoupenec al-Káidy", zatímco podle zpěvačky Madonny má "fantastický talent". Svědčí o tom 13 cen Grammy a dalších poct. V roce 2008 ho čtenáři časopisu Vibe zvolili nejlepším žijícím raperem. Evidentně produkuje ideální zboží dnešní doby. Autentické, drsné, dokonale zabalené a skvěle prodejné.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!