Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemřel designér Tučný, navrhl orientační systém metra

Lidé

  15:04aktualizováno  15:58
PRAHA - Ve věku 91 let zemřel architekt a designér Petr Tučný, který patřil k zakládající generaci československého i evropského průmyslového designu.

Architekt a designér Petr Tučný. foto: ČTK

Tučný zemřel po krátké nemoci. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 20. dubna ve 12:00 ve velké obřadní síni Strašnického krematoria, uvedla jeho manželka.

Tučný se narodil 26. června 1920. Vystudoval České vysoké učení technické, Vysokou školu umělecko-průmyslovou, ale měl i humanitní vzdělání. Věnoval se grafice, tvorbě písma, designu ručního nářadí i návrhům těžkých stavebních strojů.

V zahraničí například koncepčně zpracoval zcela nový program kuchyňského nábytku pro německou firmu Poggenpohl. Vytvořil i koncepci velkoprostorové limuzíny typu Espace, navrhl koncepci orientačního systému pražského metra, nízkopodlažní trolejbusy, tramvaje či vlaky metra.

Designér Petr Tučný s maketou metra.

V letech 1952 až 1960 přednášel Tučný estetiku a teorii designu v Praze a v Brně, poté mu byla přednášková činnost v tehdejším Československu zakázána. Věnoval se jí ve Varšavě, v Halle, Ulmu a Hamburku, a to až do roku 1989. V zahraničí také získal profesuru.

Tučný autorem písma Metron?

Tučný se v posledních letech soudil o autorství písma Metron, které vzniklo pro systém pražského metra. Za autora až donedávna všichni pokládali zemřelého grafika Jiřího Rathouského. V roce 2010 však Tučný přišel s tím, že autorem je on. (PSALI JSME ZDE)

Poslední stání u soudu se odehrálo letos v dubnu, verdikt však nepadl. Soudce případ odročil na květen.

Tučný také hojně publikoval. Významné jsou jeho práce Teoretické základy technické estetiky a Fyziologický základ estetických reakcí.

Uznání doma i ve světě

Vystavoval v 19 zemích a získal řadu významných mezinárodních ocenění, například cenu Euro Design Pyramide ve Švýcarsku v roce 1985 nebo International Product Design Award v roce 1980 ve Spojených státech.

Domácího ocenění se dočkal v roce 2003, kdy převzal Cenu za významný přínos k rozvoji designu. V posledních letech se intenzivně věnoval písmové tvorbě, až do konce svých dnů denně kreslil, uvedla jeho manželka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!