Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Jim Harrison. Autor Legend o vášni a blízký přítel Jacka Nicholsona

Magazín

  22:15
NEW YORK - Zemřel americký spisovatel a básník Jim Harrison, autor úspěšné románové ságy Legendy o vášni. Blízký přítel slavného herce Jacka Nicholsona zesnul v sobotu ve věku 78 let ve svém domě v Patagonii ve státě Arizona. Sdělila to v neděli mluvčí Harrisonova vydavatelství Deb Seagerová.

Jim Harrison foto: ČTK/AP

Harrison byl plodný autor a napsal více než 30 knih. Pro rozsah a typ svých zájmů se někdy přirovnával k Ernestu Hemingwayovi. Byl stejně jako on vášnivým lovcem, rád pil a cestoval. Hodně času trávil ve svém loveckém srubu v blízkosti svého rodiště v Michiganu.

Jako spisovatel scénářů pro hollywoodské filmy se spřátelil s Nicholsonem a seznámil se mimo jiné s herci Seanem Connerym a Warrenem Beattym nebo s režisérem Orsonem Wellesem. Psal také o sportu a byl i mimořádný jedlík, který jednou spořádal oběd o 37 chodech.

Slávu si získal dílem Legendy o vášni z roku 1979. Jde o soubor tří novel, z nichž titulní dílo o rančerovi z Montany a jeho třech synech z počátku 20. století zpracoval v roce 1994 režisér Edward Zwick ve filmu Legenda o vášni, v němž hrají mimo jiné Brad Pitt a Anthony Hopkins. Harrison napsal rovněž scénář k filmu Pomsta, kde hlavní roli hraje Kevin Costner, a k dílu Vlk s Jackem Nicholsonem.

„Jeho hlas přišel ze srdce Ameriky a celým jeho mimořádným dílem se vine hluboká a věrná láska k americké krajině,“ uvedl šéf vydavatelství Grove Atlantic Morgan Entrekin.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat