Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Zemřel autor swingové klasiky Václav Pokorný

Lidé

  16:14
PRAHA - Ve věku nedožitých 93 let zemřel v Praze hudební skladatel Václav Pokorný.

Taneční orchestr československého rozhlasu foto: ČTK

Poslední rozloučení se skladatelem, který aranžérsky působil ve swingových orchestrech R. A. Dvorského, Karla Vlacha a později také v Tanečním orchestru Československého rozhlasu, se uskuteční 15. července ve Strašnicích v malé obřadní síni ve 14:40. informovala o tom jeho dcera Anna Mittnerová.

Václav Pokorný se narodil 26. července 1918 v Příboře. Autor swingových písniček Říkej mi to potichoučku, Je tomu měsíc, Chladné polibky nebo Šumění deště hrál na několik nástrojů, přestože nebyl nikdy profesionálním hudebníkem.

Splnil totiž přání svého otce a pokračoval v rodinné tradici, kterou bylo povolání lékárníka. Byl v kontaktu s tuzemskou hudební scénou od poloviny 30. let, a to především díky R. A. Dvorskému, který vydával jeho skladby a pro něhož psal Pokorný orchestrální instrumentace.

"Milý Vašku, včera jsme natáčeli Chladné polibky, jsem nadšen a těším se hrozně, až to vydáme tiskem," napsal například Pokornému v roce 1943 R. A. Dvorský, slavný kapelník, klavírista, zpěvák, herec a nakladatel.

U příležitosti Pokorného devadesátin připravila skupina mladých hudebníků vystupujících pod názvem Blue Star Václava Marka koncert, který se konal v pražském divadle Semafor. Jako hosté na něm zazpívali Jiří Suchý a Michal Stejskal. Hold Václavu Pokornému složili před třemi lety Blue Star také albem s názvem Několik přání.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...