Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zemřel básník a překladatel Vlado Oláh

Lidé

  17:59
Po dlouhé nemoci zemřel v sobotu ve věku čtyřiašedesáti let básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh, který je řazen mezi nejvýznamnější romské spisovatele. Oznámil to server Romea.cz.

Ve věku 64 let zemřel básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh. foto: www.romea.cz

Oláh byl mimo jiné zakladatelem a předsedou Matice romské, romského křesťanského a vzdělávacího sdružení. Věnoval se překladům křesťanské bible do romštiny.

Oláh byl jako první romský autor přijat do české Obce spisovatelů. V roce 2006 mu byla udělena Literární cena Mileny Hübschmannové za přínos romské literatuře.

O životě Vlada Oláha

Oláh se narodil 22. května 1947 ve Stropkově u Svidníku na východním Slovensku. Vychovávali ho prarodiče v romské osadě. I když byly negramotní, dokázali v něm vzbudit zájem o školu a zejména literaturu.

Jako spisovatel debutoval Oláh v roce 1990 třemi krátkými povídkami ve sborníku Kale ruži (Černé růže). Kromě textů publikovaných v časopisech mu pravidelně vycházely básnické sbírky, poslední v roce 2006 pod názvem Amaro drom pal o Udut (Naše cesta za světlem).

O dva roky později byly jeho básně zařazeny do knihy Devla, devla!, která byla výsledkem literární výzvy Obce spisovatelů na téma Romové - Cikáni ke 200. výročí narození Karla Hynka Máchy.

Oláh vystudoval střední vojenskou školu a jako voják z povolání dálkově obor výchova a vzdělávání dospělých na Filozofické fakultě Univerzity P. J. Šafaříka v Košicích. Dálkově studoval také teologii.

Autoři: ,