Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel básník Antonín Brousek, držitel ceny Jaroslava Seiferta

Lidé

  12:51
JINDŘICHŮV HRADEC - V jednasedmdesáti letech zemřel v Jindřichově Hradci básník, překladatel a filmový kritiky Antonín Brousek. Spisovatel, jenž strávil část svého života v emigraci, obdržel v roce 1995 literární Cenu Jaroslava Seiferta. O Brouskově úmrtí informoval publicista Karel Hvížďala.

Básník Antonín Brousek foto: ČTK

"Patřil spolu s Ivanem Wernischem a Petrem Kabešem k takovým nejsilnějším představitelům naší generace," řekl Hvížďala. Podle něj šlo o básníka s mimořádným talentem a citem pro češtinu. "Stejně tak skvěle později ovládal němčinu a ruštinu," řekl Hvížďala.

Brousek je autorem několika básnických sbírek. Mezi nejslavnější patří Vteřinové smrti, za níž obdržel Cenu Jaroslava Seiferta. V roce 1963 na sebe upozornil prvotinou Spodní vody. "Ta sbírka byla trošku takovým zjevením, vyšla v době, kdy poezie spíš byla jen pod pokličkou," připomněl Hvížďala.

Brousek po roce 1968 emigroval do Německa, spolupracoval s nakladatelstvím 68 Publishers Josefa Škvoreckého, přednášel na univerzitě v Hamburku. ´

Po roce 2003 se trvale vrátil do České republiky. Nejprve žil v Praze a poslední léta strávil s manželkou v Třeboni na Jindřichohradecku. Před několika dny byl hospitalizován v Jindřichově Hradci s vážným onemocněním, jemuž podlehl.

Autoři: ,