Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Karel Štědrý, hvězda české populární hudby šedesátých let. Bylo mu 80 let

Lidé

  8:56
Ve věku 80 let v úterý zemřel zpěvák, herec, konferenciér a scenárista Karel Štědrý. Řekl to jménem rodiny Jan Hájek. Štědrý patřil k hlavním představitelům slavné éry české populární hudby 60. let. Působil v Redutě, Semaforu či Rokoku a jeho kariéru lemovalo množství úspěšných písní a hereckých rolí.

Zpěvák Karel Štědrý zemřel 7. listopadu ve věku 80 let. foto: ČTK

Podle hudebního publicisty Miloše Skalky bude na Karla Štědrého určitě každý vzpomínat jen v dobrém. „Byl to charismatický zpěvák, člověk, který nikdy nezkazil žádnou legraci. Byl to i sportovec, dlouho se aktivně věnoval tenisu. Byl samoukem, když vystudoval na železničního inženýra, ale jeho kariéra byla od počátku křtěná divadlem Semafor. Dostal semaforské geny, měl štěstí na písničky a byl i zapáleným sběratelem starých filmů,“ řekl Skalka.

Štědrého nenadálé úmrtí zaskočilo jeho kolegyni Yvettu Simonovou. „Dělala jsem s ním desítky let, byl to vynikající člověk, zpěvák, moderátor i manažer. Kdykoliv jsem něco potřebovala, volala jsem Karlovi - a on všechno vyřešil,“ řekla zpěvačka.

Zemřel bývalý ministr kultury Riedbauch. V 70 letech podlehl zákeřné nemoci

Kapelník Václav Hybš znal Karla Štědrého už od konce 50. let, kdy vystupoval s Pastel Triem v Alhambře. „Měl ježka na hlavě, by to hubený vytáhlý kluk. Jednou, a to mnohem později, jsme spolu byli v lázních v Třeboni, chodili s hůlkami a kecali spolu o životě. Byli jsme kamarádi, věděl jsem, že byl hodně vázaný na svou rodinu. Pro mě je to velice smutná zpráva, když jsem se dozvěděl, že odešel za svým bratrem Ivanem, hudebním dramaturgem,“ dodal Hybš.

Karel Štědrý vystudoval železniční stavitelství, toto povolání však nikdy nevykonával. V roce 1959 spoluzakládal divadlo Semafor, kde byl ve stálém angažmá do roku 1962. Poté se na nějakou dobu stalo jeho domovskou scénou divadlo Rokoko. Na počátku 70. let byl zpěvák ale „odejit“ z divadla Rokoko a následně vystřídal několik tanečních orchestrů, koncem 70. let zakotvil jako zpěvák a konferenciér orchestru Karla Vlacha.

Své životní krédo Karel Štědrý převzal od kapelníka Karla Vlacha, který tvrdil, že narozeniny jsou vlastně zatraceniny. „Přeci si nesednu s dědkama na lavičku, abychom si říkali, kde nás bolí a píchá. A pak mám na paměti geniální větu konferenciéra Antona Máhrika. Ten tvrdil, že mladý je ten, kdo má v sedmdesáti plány, a starý je ten, kdo má ve třiceti splněno. A toho se držím,“ řekl Štědrý před lety.

Karel Štědrý našel v sobě i scenáristický talent a uplatnil se také jako moderátor v rozhlase a televizi. V pořadu Melodie stříbrného plátna spojil hudební um s celoživotní vášní pro film, uváděl pořad Vysílá Studio A a účinkoval například v Kabaretu u dobré pohody.

Autor: