Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Zemřel malíř Kubík, přítel manželů Bushových

USA

  7:00
Ve věku 81 let zemřel ve státě New Jersey malíř a grafik českého původu Kamil Kubík. Dlouholetý přítel manželů Bushových a autor vánoční série pohlednic Bílého domu emigroval v roce 1948.

Malíř a grafik Kamil Kubík. foto: ČTK

Ze Spojených států přišla opožděná zpráva, že minulou středu 3. srpna zemřel ve městě North Bergen ve státě New Jersey ve věku jednaosmdesáti let malíř a grafik českého původu Kamil Kubík.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho obrazy mimo jiné vlastní bývalý americký prezident George Bush starší, magnát Donald Trump či někdejší newyorský starosta Rudolph Giuliani.

Vytvořil oficiální vánoční pohlednice Bílého domu v letech 1991 a 1992, kterých bylo vytištěno 185 tisíc plus 800 prezentačních lístků. Jeho pastel Carnegie Hall byl použit pro první americký plakát v Číně.

Mezi jeho zákazníky patřila i známá americká herečka Helen Huntová, katalánský malíř Salvador Dalí, další američtí prezidenti Richard Nixon a Gerald Ford, šéf newyorské burzy Richard Grass anebo také monacký kníže Rainier III.

Kamil Kubík

Olomoucký rodák a syn italského legionáře uprchl z československé vlasti po komunistickém převratu přes Šumavu koncem srpna roku 1948. Postupně žil v Německu, Anglii a 11 let v Austrálii, kde se uchytil jako návrhář a malíř v tiskárnách.

Nakonec se usadil v New Yorku. S Georgem Bushem a jeho ženou Barbarou se poznal už v sedmdesátých letech, kdy byl politik velvyslancem Spojených států při Organizaci spojených národů. Manželský pár pak doprovázel i do Prahy během jejich návštěvy u příležitosti desátého výročí sametové revoluce.

Většinu peněz, které vydělal, rozdával potřebným a různým nadacím. Podporoval také uprchlíky z komunistického Československa. Jeho tvorbu představuje kniha City Scapes.

Od roku 1955 byl ženatý s anglickou balerínou Joannou. Kubík je mimochodem v krátké době již druhým českoamerickým umělcem, který zesnul v minulých dnech. 30. července zemřel dvaasedmdesátiletý tvůrce abstraktních olejů Míla Macek, Pražák, který pobýval v Treadwellu ve státě New York.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...