Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel malíř Kubík, přítel manželů Bushových

USA

  7:00
Ve věku 81 let zemřel ve státě New Jersey malíř a grafik českého původu Kamil Kubík. Dlouholetý přítel manželů Bushových a autor vánoční série pohlednic Bílého domu emigroval v roce 1948.

Malíř a grafik Kamil Kubík. foto: ČTK

Ze Spojených států přišla opožděná zpráva, že minulou středu 3. srpna zemřel ve městě North Bergen ve státě New Jersey ve věku jednaosmdesáti let malíř a grafik českého původu Kamil Kubík.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho obrazy mimo jiné vlastní bývalý americký prezident George Bush starší, magnát Donald Trump či někdejší newyorský starosta Rudolph Giuliani.

Vytvořil oficiální vánoční pohlednice Bílého domu v letech 1991 a 1992, kterých bylo vytištěno 185 tisíc plus 800 prezentačních lístků. Jeho pastel Carnegie Hall byl použit pro první americký plakát v Číně.

Mezi jeho zákazníky patřila i známá americká herečka Helen Huntová, katalánský malíř Salvador Dalí, další američtí prezidenti Richard Nixon a Gerald Ford, šéf newyorské burzy Richard Grass anebo také monacký kníže Rainier III.

Kamil Kubík

Olomoucký rodák a syn italského legionáře uprchl z československé vlasti po komunistickém převratu přes Šumavu koncem srpna roku 1948. Postupně žil v Německu, Anglii a 11 let v Austrálii, kde se uchytil jako návrhář a malíř v tiskárnách.

Nakonec se usadil v New Yorku. S Georgem Bushem a jeho ženou Barbarou se poznal už v sedmdesátých letech, kdy byl politik velvyslancem Spojených států při Organizaci spojených národů. Manželský pár pak doprovázel i do Prahy během jejich návštěvy u příležitosti desátého výročí sametové revoluce.

Většinu peněz, které vydělal, rozdával potřebným a různým nadacím. Podporoval také uprchlíky z komunistického Československa. Jeho tvorbu představuje kniha City Scapes.

Od roku 1955 byl ženatý s anglickou balerínou Joannou. Kubík je mimochodem v krátké době již druhým českoamerickým umělcem, který zesnul v minulých dnech. 30. července zemřel dvaasedmdesátiletý tvůrce abstraktních olejů Míla Macek, Pražák, který pobýval v Treadwellu ve státě New York.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!