Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Pavel Vondruška, muzikant a jeden z 'Cimrmanů'

Lidé

  21:54aktualizováno  23:01
PRAHA - Ve věku 85 let zemřel v motolské nemocnici v Praze populární muzikant a herec Pavel Vondruška. Byl dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana.

Pavel Vondruška (na archivní fotografii z roku 2000). foto: ČTK

Vondruška byl hospitalizován loni o Vánocích, poté co jako průvodce zahraničních turistů po budově Stavovského divadla spadl nešťastnou náhodou do orchestřiště.


Na prknech Divadla Járy Cimrmana se naposledy objevil začátkem
loňského roku. V neděli večer mělo divadlo shodou okolností v repertoáru inscenaci Cimrman v říši hudby, v níž tento herec účinkoval.

Pavel Vondruška ve hře dobytí severního pólu

"Zdeněk Svěrák o jeho úmrtí v závěru hry diváky informoval a věnoval mu tichou vzpomínku. Ti mu pak naposled zatleskali," řekla Markéta Mandová z Žižkovského divadla. Foyer této scény je pietně vyzdobeno Vondruškovou fotografií s květinami a soupisem jeho rolí.

Pavel Vondruška...

... se narodil se 15.listopadu 1925 v Českých Budějovicích. Otec byl profesor matematiky na průmyslovce a také amatérský hudebník.

Pavel Vondruška po válce nastoupil na konzervatoř a později studoval na HAMU dirigentství u profesora Karla Ančerla. Korepetoval v Národním divadle, poprvé pak dirigoval v Moravské filharmonii v Olomouci, a pak také v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín.

V činohře Národního divadla působil od roku 1977. V Divadle Járy Cimrmana hrál už o osm let dříve. Díky Cimrmanům se začal Pavel Vondruška objevovat také ve filmu a televizi. Pamatujeme si ho třeba z filmů Postřižiny, Slavnosti sněženek, v trilogii Slunce seno.., Obsluhoval jsem anglického krále, Marečku, podejte mi pero!, Rozpuštěný a vypuštěný, Vratné lahve, Kolja...

Pavel Vondruška žil sám, ženatý nebyl, hovořil devíti jazyky (francouzsky, španělsky, anglicky, rusky, německy, srbochorvatsky, latinsky a esperantem). Zkoumal původ českých slov. Rád si četl v partiturách a jak sám řikal, neměl čas se nudit.
zdroj: www.csfd.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!