Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V 95 letech zemřel spisosovatel a scenárista Jiří S. Kupka. Spolupracoval i na majoru Zemanovi

Lidé

  13:52
PRAHA - Ve věku 95 let zemřel v úterý spisovatel a scenárista Jiří Svetozar Kupka. ČTK to ve středu řekla jeho vnučka Veronika Langerová. Psal historické romány, parodoval vědeckofantastický žánr, napsal několik knih pro děti, ale zejména je autorem mnoha scénářům k televizním inscenacím třeba Evžena Sokolovského, Jiřího Adamce, Františka Filipa, Pavla Háši nebo Jiřího Sequense, s nímž spolupracoval na seriálu o majoru Zemanovi.

Major Zeman v podání Vladimíra Brabce. foto: Reprofoto

Kdo nahradí Fučíka s Čapkem? Panteon Národního muzea zaplní přes padesát osobností

Kupka se narodil v roce 1921 v Praze. Po vojně se stal časopiseckým redaktorem, v letech 1950 a 1951 byl redaktorem kulturněpolitického měsíčníku Směna v nakladatelství Mladá fronta. Poté do roku 1959 působil jako dramaturg v Československém státním filmu, uvádí o Kupkovi internetový Slovník české literatury.

V letech 1959 až 1970 byl vedoucím zprvu zahraničního, pak členského oddělení ve Svazu československých spisovatelů. Roku 1970 začal pracovat jako topič v teplárně, ještě v témže roce však utrpěl těžký úraz s trvalými následky. Čtyři roky byl v invalidním důchodu, pak se stal spisovatelem z povolání.

Počátky Kupkovy románové tvorby v 50. letech naplňují dobové schéma budovatelského románu. Teoretici na jeho tvorbě ale oceňují smysl pro dramatický příběh a zájem o aktuální společenské a politické otázky sledované v širokých souvislostech.

Kupka hodně cestoval, což také ve své tvorbě zužitkoval. Zážitky z cest se promítly i do jeho detektivek, které se vesměs soustřeďují k problémům politicky rozděleného světa (Zkáza křižníku Campeador), případně mísí tyto Kupkovy zájmy s jeho zájmy historickými.

V historických románech se Kupka opírá o silnou ústřední postavu, jimiž jsou třeba mírová aktivistka a první žena, jež byla oceněna Nobelovou cenou, Berta Suttnerová v próze Hry velkých chlapců či Josef II. v románu Zamilovaný císař. Životním osudům významných osobností minulosti se Kupka systematicky věnoval také v televizní tvorbě.

V pozdějších románech autor obrací pozornost také ke vzdálenější historii, k mocenským sporům mezi Přemyslovci a Slavníkovci či k době Vladislava II. Podle vyprávění Věry Sosnarové, kterou NKVD jako čtrnáctiletou spolu s matkou a sestrou odvlekla od Sovětského svazu, kde dalších 18 let strávila v pracovních táborech, vznikla próza Krvavé jahody.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat