Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel scénograf František Skřípek, bylo mu 89 let

Lidé

  17:12
Ve věku ve věku 89 let zemřel 22. října v Praze architekt, grafik a dlouholetý scénograf Československé televize i mnoha divadelních scén František Skřípek.

Scénograf František Skřípek. foto: Archiv Divadelního ústavu

Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 30. října ve 14:30 hodin v Ústřední obřadní síni na Olšanských hřbitovech, oznámila jeho rodina.

František Skřípek se narodil se 7. srpna 1923. Po maturitě na sklářské škole v Železném Brodě vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze. Absolvoval v roce 1948, kdy už studoval scénografii na pražské Akademii múzických umění u profesora Františka Tröstera. V letech 1948 až 1950 byl jeho prvním asistentem.

V letech 1952 až 1955 byl Skřípek výtvarníkem a šéfem výpravy v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, do roku 1963 měl svobodné povolání, kdy spolupracoval s řadou českých a slovenských divadel i s Československou televizí. V letech 1963 až 1970 byl šéfem výpravy v Městském divadle v Kolíně, odkud přešel do Československé televize, kde působil až do roku 1990.

Vytvořil návrhy scén například k Nezvalově Schovávané na schodech, k Drdovým Hrátkám s čertem i k Pirandellově komedii Každý má svou pravdu. V televizi se podílel například na inscenacích Charleyova teta a Obrácení Ferdyše Pištory, seriálech Nejmladší z rodu Hamrů a Zkoušky z dospělosti, na operách Libuše, Tajemství, Hubička, Braniboři v Čechách, Rusalka, Čarostřelec, Jakobín a baletu Popelka.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...