Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Zemřel zakladatel sboru Severáček Milan Uherek

Lidé

  13:19
LIBEREC - Zakladatel libereckého dětského sboru Severáček Milan Uherek zemřel ve čtvrtek 9. srpna ve věku 86 let.

Zakladatel libereckého dětského sboru Severáček Milan Uherek foto: ČTK

"Po nelehkém zápasení s mými nemocemi jsem se dnes odpoledne odebral ke svému Stvořiteli. Dopoledne jsem ještě strávil se svou Lenkou, poobědvali jsme, vypili kafe, už mi nešlo moc mluvit," napsala jménem zesnulého hudebníka Severáčku jeho dcera Lenka Čančíková. "Takto nějak by vám to řekl můj tatínek, taky, že už mu na tuto adresu nemáte psát, a možná by přidal nějaký vtip. Rozloučení si přál mít v kruhu rodinném, tak na něj prosím vzpomeňte tam, kde jste," uvedla.

Podle náměstka liberecké primátorky pro kulturu Kamila Jana Svobody (Liberec občanům) přišel Liberce o velkou osobnost. "Jeho odchod je obrovskou ztrátou pro Severáček. Přestože již nebyl jeho aktivním šéfem, byl jim stále k dispozici pro radu a pomoc a byl velkou oporou jak pro vedení sboru, tak pro jeho zpěvačky a zpěváky. Milan Uherek byl obrovskou osobností, která za sebou zanechala velké dílo nejen v oblasti sborového zpěvu, ale proslavila také město Liberec," řekl Svoboda.

Ze školního kroužku vznikl sbor, který vyhrává soutěže po světě

Milan Uherek založil liberecký Severáček spolu se svou manželkou Jiřinou roku 1958 a pod jejich vedením se z původně školního kroužku vyvinul hudební útvar známý doma i v zahraničí. V souboru, který si z prestižních soutěží z celého světa pravidelně přiváží ta nejvyšší ocenění, vyrostla řada výrazných pěveckých a hudebních osobností. Uherek stál v jeho čele až do roku 1997 a poté s ním spolupracoval jako umělecký poradce. Za svůj přínos pro region byl před třemi lety oceněn hejtmanem jako osobnost Libereckého kraje.

Uherek se narodil v Bzenci na Hodonínsku, mládí prožil v několika moravských městech a po studiu na brněnské univerzitě a JAMU přijal v roce 1954 místo sbormistra v Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde působil i jako dirigent a autor scénických hudeb čtyři desítky let.

Autoři: ,