Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela choreografka Libuše Hynková

Slovensko

  14:02
PRAHA - Ve věku 88 let v pátek zemřela Libuše Hynková, zakladatelka a dlouholetá šéfchoreografka jediného profesionálního folklórního souboru v České republice, Československého státního souboru písní a tanců. Informoval o tom Kazimír Jánoška, šéfredaktor časopisu Folklor.

Libuše Hynková. foto: HAMU

Soubor během své padesátileté existence seznámil miliony diváků po celém světě s českým, moravským a slovenským folklórem v jejích choreografiích, ale také s jejími mimořádně zdařilými choreografiemi Dvořákových Slovanských tanců, Janáčkových Říkadel, a Lašských tanců, Špalíčku Bohuslava Martinů a Zlaté Brány Václava Trojana.

Choreografka Hynková, absolventka kresby a malby na UMPRUM Praha, v roce 2009 obdržela Cenu ministerstva kultury za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru. Vyhlášení ceny je tradiční součástí slavnostního zahájení Mezinárodního folklorního festivalu Strážnici.

Československý státní soubor písní a tanců byl v roce 1993 tehdejším ministrem kultury Pavlem Tigridem zrušen jako přežitek komunistické minulosti. Po deseti letech další ministr kultury Pavel Dostál veřejně připustil "neoprávněné zrušení některých reprezentačních státních uměleckých souborů, které šířily po světě dobrou pověst o české kultuře a které byly zlikvidovány jenom proto, že po listopadu 1989 zvítězil bohužel názor, že jde o komunistickou propagandu".

Bývalá šéfka Československého souboru písní a tanců Hynková vytvořila ve spolupráci s Karlem Plickou (námět a umělecká spolupráce), Václavem Trojanem (hudba) a Alenou Hoblovou (scéna a kostýmy) unikátní scénické dílo Zlatá brána. Jevištní báseň komponovaná z hudebních, tanečních a výtvarných motivů lidového umění Čech, Moravy a Slovenska znamenala vrchol jevištního ztvárnění folkloru.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!