Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zemřela choreografka Libuše Hynková

Slovensko-cest

  14:02
PRAHA - Ve věku 88 let v pátek zemřela Libuše Hynková, zakladatelka a dlouholetá šéfchoreografka jediného profesionálního folklórního souboru v České republice, Československého státního souboru písní a tanců. Informoval o tom Kazimír Jánoška, šéfredaktor časopisu Folklor.

Libuše Hynková. foto: HAMU

Soubor během své padesátileté existence seznámil miliony diváků po celém světě s českým, moravským a slovenským folklórem v jejích choreografiích, ale také s jejími mimořádně zdařilými choreografiemi Dvořákových Slovanských tanců, Janáčkových Říkadel, a Lašských tanců, Špalíčku Bohuslava Martinů a Zlaté Brány Václava Trojana.

Choreografka Hynková, absolventka kresby a malby na UMPRUM Praha, v roce 2009 obdržela Cenu ministerstva kultury za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru. Vyhlášení ceny je tradiční součástí slavnostního zahájení Mezinárodního folklorního festivalu Strážnici.

Československý státní soubor písní a tanců byl v roce 1993 tehdejším ministrem kultury Pavlem Tigridem zrušen jako přežitek komunistické minulosti. Po deseti letech další ministr kultury Pavel Dostál veřejně připustil "neoprávněné zrušení některých reprezentačních státních uměleckých souborů, které šířily po světě dobrou pověst o české kultuře a které byly zlikvidovány jenom proto, že po listopadu 1989 zvítězil bohužel názor, že jde o komunistickou propagandu".

Bývalá šéfka Československého souboru písní a tanců Hynková vytvořila ve spolupráci s Karlem Plickou (námět a umělecká spolupráce), Václavem Trojanem (hudba) a Alenou Hoblovou (scéna a kostýmy) unikátní scénické dílo Zlatá brána. Jevištní báseň komponovaná z hudebních, tanečních a výtvarných motivů lidového umění Čech, Moravy a Slovenska znamenala vrchol jevištního ztvárnění folkloru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!