Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela Dagmar Klímová, významná folkloristka

Magazín

  12:10
Měsíc po svých 86. narozeninách, 2. března, zemřela vědkyně evropského významu Dagmar Klímová. Byla poslední ze své generace badatelů, kteří zasvětili svou tvorbu dnes opomíjenému studiu lidového vyprávění – folkloristice. Jejím celoživotním posláním se stal odborný zájem o pohádky, pověsti a anekdoty.

Dagmar Klímová

Dagmar Klímová nebyla jen badatelem kritického a bystrého úsudku, ale také činorodým terénním pracovníkem. Jejím přínosem jsou jak teoretické práce, tak důležité sběry lidové slovesnosti, např. z archaického Horňácka nebo z průmyslového Kladenska.

Ve svém díle zdůrazňovala, že lidová vyprávění nejsou jen zapsaným textem, ale živým organizmem, který se mění podle účastníků a příležitostí vypravěčských besed. Jejich studium pomáhá poznat, jak funguje lidská mysl i společnost.

Druhý domov
Dagmar Klímová (roz. Rychnová) se narodila a celý život prožila v Praze. Jejím druhým domovem se však stala obec Javorník na úpatí Bílých Karpat, kam r. 1947 odjela jako studentka národopisu na terénní výzkum. S rodinou, kterou měla zkoumat, navázala tak hluboký vztah, že prakticky přešla mezi její členy a z folkloristky Klímové se stala "Dana od Kudělků".

Pobyt na Horňácku se ukázal jako zásadní pro další odborné směřování a vyústil v řadu prací, v nichž autorka popsala život lidového vyprávění ve svém přirozeném prostředí.

Stejně jako v případě bydliště neměnila Dagmar Klímová ani pracoviště. V letech 1950–1983 působila v Etnologickém ústavu AV ČR, kde získala doktorský titul (PhDr., 1950) a hodnost kandidáta věd (CSc., 1961).

Balady a pohádky
Mezi témata, jimiž se zabývala, patří pověsti a balady o tureckých válkách z moravsko-slovenského pomezí, démonické bytosti z pověstí (zajímavé studie, doprovázené autentickými pověstmi o vodníkovi, hadovi a o domácím duchu – skřítkovi, dodnes jediné svého druhu), stylizace pohádek K. J. Erbena, vyprávění v období národního obrození či katalogy lidových pověstí a pohádek.

Inspirací pro tvorbu Dagmar Klímové se stalo i harmonické manželství s Josefem Klímou, asyrologem a historikem klínopisného práva Předního východu. Manželé Klímovi spolupracovali také na poli vědy. Dagmar díky svému manželovi obohatila své srovnávací práce o poznatky ze starověkého Orientu a vytvořila kresby pro populárně-naučné knihy svého manžela. Josef pak propůjčil manželce své jméno, když psala přes zákaz svého vedení hesla pro světoznámou německou příručku Encyklopedie pohádky.

Hobit i Harry Potter
Kromě folklorních vyprávění zaujal Dagmar Klímovou i žánr fantasy literatury. V r. 1983 napsala článek folkloristických postřehů k Hobitovi J. R. R. Tolkiena, o mnoho let později zapáleně četla např. Harryho Pottera. Ostatně jedna z posledních knih, kterou si dr. Klímová nechala i poté, co se v posledním období svého života zbavila celé knihovny, byl Percy Jackson – Zloděj blesku R. Riordana.

Poslední rozloučení s Dagmar Klímovou proběhlo 12. března ve strašnickém krematoriu v pravém poledni. Dr. Klímová se tak připojila ke konferenci, kterou v nebi pořádají téměř všichni naši folkloristé.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat