Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřela Dagmar Klímová, významná folkloristka

Lidé

  12:10
Měsíc po svých 86. narozeninách, 2. března, zemřela vědkyně evropského významu Dagmar Klímová. Byla poslední ze své generace badatelů, kteří zasvětili svou tvorbu dnes opomíjenému studiu lidového vyprávění – folkloristice. Jejím celoživotním posláním se stal odborný zájem o pohádky, pověsti a anekdoty.

Dagmar Klímová

Dagmar Klímová nebyla jen badatelem kritického a bystrého úsudku, ale také činorodým terénním pracovníkem. Jejím přínosem jsou jak teoretické práce, tak důležité sběry lidové slovesnosti, např. z archaického Horňácka nebo z průmyslového Kladenska.

Ve svém díle zdůrazňovala, že lidová vyprávění nejsou jen zapsaným textem, ale živým organizmem, který se mění podle účastníků a příležitostí vypravěčských besed. Jejich studium pomáhá poznat, jak funguje lidská mysl i společnost.

Druhý domov
Dagmar Klímová (roz. Rychnová) se narodila a celý život prožila v Praze. Jejím druhým domovem se však stala obec Javorník na úpatí Bílých Karpat, kam r. 1947 odjela jako studentka národopisu na terénní výzkum. S rodinou, kterou měla zkoumat, navázala tak hluboký vztah, že prakticky přešla mezi její členy a z folkloristky Klímové se stala "Dana od Kudělků".

Pobyt na Horňácku se ukázal jako zásadní pro další odborné směřování a vyústil v řadu prací, v nichž autorka popsala život lidového vyprávění ve svém přirozeném prostředí.

Stejně jako v případě bydliště neměnila Dagmar Klímová ani pracoviště. V letech 1950–1983 působila v Etnologickém ústavu AV ČR, kde získala doktorský titul (PhDr., 1950) a hodnost kandidáta věd (CSc., 1961).

Balady a pohádky
Mezi témata, jimiž se zabývala, patří pověsti a balady o tureckých válkách z moravsko-slovenského pomezí, démonické bytosti z pověstí (zajímavé studie, doprovázené autentickými pověstmi o vodníkovi, hadovi a o domácím duchu – skřítkovi, dodnes jediné svého druhu), stylizace pohádek K. J. Erbena, vyprávění v období národního obrození či katalogy lidových pověstí a pohádek.

Inspirací pro tvorbu Dagmar Klímové se stalo i harmonické manželství s Josefem Klímou, asyrologem a historikem klínopisného práva Předního východu. Manželé Klímovi spolupracovali také na poli vědy. Dagmar díky svému manželovi obohatila své srovnávací práce o poznatky ze starověkého Orientu a vytvořila kresby pro populárně-naučné knihy svého manžela. Josef pak propůjčil manželce své jméno, když psala přes zákaz svého vedení hesla pro světoznámou německou příručku Encyklopedie pohádky.

Hobit i Harry Potter
Kromě folklorních vyprávění zaujal Dagmar Klímovou i žánr fantasy literatury. V r. 1983 napsala článek folkloristických postřehů k Hobitovi J. R. R. Tolkiena, o mnoho let později zapáleně četla např. Harryho Pottera. Ostatně jedna z posledních knih, kterou si dr. Klímová nechala i poté, co se v posledním období svého života zbavila celé knihovny, byl Percy Jackson – Zloděj blesku R. Riordana.

Poslední rozloučení s Dagmar Klímovou proběhlo 12. března ve strašnickém krematoriu v pravém poledni. Dr. Klímová se tak připojila ke konferenci, kterou v nebi pořádají téměř všichni naši folkloristé.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...