Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela klíčová postava východoněmeckého disentu Bärbel Bohleyová

Magazín

  17:36
BERLÍN - V Německu zemřela někdejší představitelka protikomunistického disentu Bärbel Bohleyová. Bylo jí 65 let a trpěla rakovinou.

Někdejší představitelka protikomunistického disentu Bärbel Bohleyová foto: ČTK

V již zaniklé Německé demokratické republice měla pevné místo mezi klíčovými postavami pokojné revoluce z podzimu 1989, ještě před zhroucením tamního komunistického režimu stála v září téhož roku u zrodu občanského hnutí Nové fórum. Občanská aktivistka se v NDR stala v polovině 80.let hlasem nepovolené opozice a za tuto činnost také byla několikrát zatčena. Dodnes ji někteří označují za "matku" pokojné revoluce.

Bärbel Bohleyová

Někdejší představitelka protikomunistického disentu Bärbel Bohleyová- Aktivistka Bohleyová, která se narodila 24. května 1945 v Berlíně, byla profesí malířkou a sochařkou.

- Je zřejmě nejznámější představitelkou a spoluzakladatelkou občanského hnutí Nové fórum, které před 21 lety prosazovalo pokojnou revoluci v tehdejším východním Německu.

- Za svoji disidentskou činnost a kontakty se západoněmeckými Zelenými byla Bohleyová v komunistické NDR několikrát zatčena.

- Po převratu v roce 1989 přešla spolu s částí kolegů do tehdy poměrně málo vlivného politického hnutí Spojenectví 90, které sdružovalo bývalé opoziční skupiny. Později se sloučilo se Zelenými.

- Po sjednocení Německa se snažila, aby se někdejší předák postkomunistické Strany demokratického socialismu Gregor Gysi vzdal poslaneckého mandátu. Gysi, její někdejší právník, byl totiž obviněn ze spolupráce s východoněmeckou státní bezpečností (Stasi).

- V 90. letech se Bohleyová angažovala na válkami zmítaném Balkáně a v letech 1996 až 1999 šéfovala Úřadu vysokého představitele mezinárodního společenství (OHR) v Bosně.

- V roce 1999 se spekulovalo, že by mohla být za konzervativní strany CDU/CSU kandidátkou na prezidentku.

- Loni Bohleyová obdržela v Berlíně společně s českým exprezidentem Václavem Havlem, k jehož příznivcům se řadila, ocenění Quadriga. To získávají osobnosti, které projevily občanskou odvahu nebo průkopnického ducha.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která také pochází z východu země, vyjádřila hluboký zármutek nad úmrtím aktivistky. "Pro mnohé, i pro mne, byly její odvaha a její přímočarost příkladné. Uchovávám si ji ve vzpomínce jako osobnost, která umožnila pokojnou revoluci a cestu k německé jednotě," prohlásila kancléřka.

Zelení, k nimž měla Bohleyová už v dobách železné opony politicky blízko, tuto ženu označili za "velkou bojovnici za svobodu, velkou Němku". "Navždy nám v paměti zůstane jako žena, která neochvějně bojovala za svobodu ještě když to bylo spojeno s opravdovým nebezpečím a vyžadovalo to skutečnou odvahu," prohlásili předáci parlamentní frakce Zelených Renate Künastová a Jürgen Trittin.

Pro šéfku německého úřadu pro dokumentaci svazků východoněmecké tajné policie Stasi Marianne Birthlerovou (Spojenectví 90/Zelení) byla Bohleyová "odvážnou a bojovnou průkopnici pokojné revoluce v NDR".

Od roku 1996 žila Bohleyová převážně v zemích bývalé Jugoslávie a podílela se tam na programech péče o děti uprchlíků a o válečné sirotky. V posledních letech se z veřejného života stáhla.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat