Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Život zasvěcený konopí. Česko přišlo o významného vědce, který radil ministrům

Lidé

  17:06
PRAHA - Ve středu zemřel přední český adiktolog a epidemiolog Tomáš Zábranský. Bylo mu pouhých 52 let. Kromě jiného se ve svých výzkumech zabýval možnostmi využití konopí pro léčebné účely a byl předsedou petičního výboru Petice za zpřístupnění konopí k léčbě a výzkumu.

Tomáš Zábranský. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, Česká poziceČeská pozice

Na úmrtí českého vědce zareagovalo mnoho lidí na sociálních sítích. „Je mi velmi líto smrti Tomáše Zábranského z České republiky. Významně přispěl k evropské protidrogové politice. Nechť odpočívá v pokoji,“ napsal na Twitteru například Michael Farrel, Zábranského oborový kolega.

Přední český adiktolog a epidemiolog se narodil roku 1969 v Hranicích na Moravě. Vysokou školu studoval v Olomouci, kde roku 1993 úspěšně dokončil Lékařskou fakultu Univerzity Palackého, také tam pak v roce 2001 získal titul Ph.D. v epidemiologii, hygieně a preventivním lékařství. V témže roce pak založil soukromou výzkumnou a poradenskou společnost ResAd, kterou sám vedl. Spolupracoval s předními mezinárodními experty a pracoval na zakázkách třeba i pro OSN či EU.

Mezi jeho hlavní výzkumné práce se řadily ty týkající se epidemiologie krevně přenosných nemocí nebo úmrtnosti v populaci uživatelů nelegálních drog. Zároveň se v rámci svých výzkumů zajímal o možnosti využívání konopí pro léčebné účely. Drogovou epidemiologii vyučoval na Karlově univerzitě u Univerzitě Palackého.

Zábranský byl stipendistou na univerzitě Johnse Hopkinse, která se minulý rok stala celosvětově známou skrze své grafy mapující počty nakažených nemocí covid-19. Spolupracoval také v rámci Národního institutu pro otázky zneužívání drog a Centra pro výzkum drogové politiky think tanku RAND Corp.

Do Česka dorazilo léčebné konopí, za trojnásobnou cenu. Výhra pro černý trh, míní expert

Přední český výzkumník radil i tuzemské vládě. Mezi roky 2014–2017 byl členem sboru poradců předsedy vlády Bohuslava Sobotky a měl na starosti protidrogovou problematiku. Prakticky v téže době byl i externím poradcem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a zvláštním zmocněnec pro zavádění léčebného konopí do české lékařské praxe a pro otázky protidrogové politiky. V týmu vědců jako vedoucí ověřoval dopady novelizace drogové legislativy v České republice po roce 1998.

Autor: